Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e PS për Venecian, urdhëron Kuvendin të sjellë kërkesën me 1/10

E mërkurë, 10 July 2024 14:12
 

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Holta Zaçaj në një konferencë për mediat është shprehur se Kuvendi duhet të zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese në lidhje me mandatin e deputetes së PS-së, Olta Xhaçka.

‘Askush nuk mund të vendosë të mos ekzekutojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Të mos zbatosh vendimin e Gjykatës Kushtetuese do të thotë të mos zbatosh kushtetutën dhe ligjin’, tha Zaçaj.

Kryetarja e Kushtetueses tha se, gjykata me shumicë votash vendosi, pranimin pjesërisht të kërkesës së opozitës.

Gjykata Kushtetuese nga ana tjetër, ka hedhur poshtë edhe kërkesën e PS-së për mandatin e Olta Xhaçkës, e cila me anë të Kuvendi i kërkoi Kushtetueses që të rihapë shqyrtimin gjyqësor dhe marrjen e një vendimi nga Komisioni i Venecias.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...