Tritan Shehu: Rama luajti rolin e Interpolit, Prokurorit dhe Gjykatesit për ekstradimet drejt Turqisë

Tuesday, 01 May 2018 18:50

Ka reaguar deputeti i Partise Demokratike Tritan Shehu duke rreth deklarates se kryeministrit Rama rreth mundesise te ekstradimit te anetareve te FETO-s drejt Turiqise.

Ne rrjetin e tij social FB z. Shehu shkruan: -"Z.Rama u shpreh e argumentoi dje edhe per mundesine e disa ekstradimeve drejt Turqise, duke dashur te luaje rolin e Interpolit, Prokurorit dhe Gjykatesit!

Nuk besoj se mund te kishte deshmi tjeter me shqetesuese nga nje Kryeminister, qe kerkon te marre edhe kompetencat e gjyqesorit.
Une nuk e di se cfare kane bere konkretisht ata njerrez; nqs jane fajtore te denohen ashtu sic e parashikojne ligjet perkatese.
Por di qe ne nje vend demokratik, ne nje vend qe eshte antare e NATO-s, qe aspiron BE e pret me padurim keto dite celjen e negociatave, duhet te respektohen me fanatizem procedura strikte, trasparente, vendime te bazuara te gjyqesorit, per te marre te tilla vendime.
Ne se paku duhet te sillemi si te tille, vecanerisht keto muaj...., vendi yne ka nje kuader ligjor specifik, te detyrueshem per tu respektuar nga kushdo!
Nuk kam degjuar deri me sot asnje Kryeminister te ndonje vendi demokratik, qe te shprehet ne ate menyre per te tilla ceshtje, pa vendime te gjykates se tij.
Nuk e di se si mund ta quajme kete pozicionim te djeshem te Kryeministrit, tendence per plotfuqishmeri, detyrim, servilizem, perpjekje per te demtuar procesin tone te integrimit europian, apo dicka tjeter?".

 
Modifikuar më Tuesday, 01 May 2018 18:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!