Sekreti i mjekësisë alternative: Dhembjet në pjesën e qafës

Diel, 18 November 2018 10:21

Qëndrimi i gjatë ulur në pozitë jo të drejtë, gjumi në jastëk të papërshtatshëm dhe stresi janë problemet më të shpeshta për shkak të të cilave kemi dhembje në pjesën e qafës.

Kjo dhembje mund të eliminohet me ndihmën e këtyre këshillave, transmeton Telegrafi.

Shtangimi i muskujve të qafës për shkak të qëndrimit të gjatë ulur në të njëjtën pozitë, para kompjuterit apo televizorit, gjumi në jastëk dhe në krevat të papërshtatshëm dhe për shkak të stresit…

Tendosje, vaj i kantarionit dhe lakër

Muskujt e qafës është e nevojshme të tendosen çdo ditë në mënyrë që të pengohen dhembjet në atë pjesë, të cilët kryesisht janë pasojë e qëndrimit jo të drejtë.

* Me vaj të vakët të makthit të egër (kantarionit) fërkoni butësisht pjesën e qafës. Mbi qafë vendosni leckë liri. Më së miri është të flini me të.

* Ilaç i mirë është edhe lakra. Fletën e freskët të lakrës shtrijeni me okllai dhe mbi të qitni një lugë rrikë. Me kompresën e tillë mbështilleni pjesën e qafës ku keni dhembje dhe mbajeni tërë natën.

Kjo është e mirë për dhembjet e nyjave dhe për pjesën e poshtme të kurrizit

* Njëra ndër gjërat më të mira e cila mund të ndihmojë është edhe glina. Lyerjen e pjesëve të trupit ku keni dhembje me glinë është njëra ndër recetat më të vjetra në botë për sëmundjen e eshtrave.

* Nëse keni dhembje vetëm në nyja dhe gishta, është mirë t’i futni në ujë të njelmët të vakët 30 minuta, pastaj t’i lyeni duart me uthull molle.

* Kush ka probleme me sëmundjen e shputave, do të duhej çdo mbrëmje t’i lyejë shputat me vaj liri.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!