Si të pastrojmë organizmin nga toksinat?

E Enjte, 13 June 2019 09:39

Pastrimi natyral i organizimit nënkupton largimin e toksinave dhe mbeturinave të krijuara jashtë trupit tuaj, për t`u ndier të shëndetshëm dhe të rifreskuar.

Ka shumë metoda natyrale që mund të përdorni për të pastruar trupin tuaj.  Nëpërmjet ushqimit të shëndetshëm dhe ujit

Pini shumë ujë – rritja e konsumit tuaj të ujit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni kur përpiqeni të pastroni trupin tuaj natyrshëm. Ju duhet të synoni të pini së paku 8 gota ose 2 litra ujë gjatë gjithë ditës. Ju gjithashtu mund të hani fruta dhe perime me një përmbajtje të lartë të ujit, të tilla si shalqi, luleshtrydhe, kastravec dhe domate.

Konsumoni sa më shumë fibra – fibra është ushqimi numër një për mbajtjen e funksionit të duhur të tretjes dhe, si i tillë, është një pastrues fantastik natyror. Ushqimi më shumë fibra ndihmon trupin të shpëtojë veten nga toksinat, dhe materialet e tjera të dëmshme të mbeturinave që janë ndërtuar në traktin e tretjes me kalimin e kohës.

Shmangeni kafeinën dhe alkoolin – Kafeina dhe alkooli janë dy substanca që duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur gjatë procesit të pastrimit. Toksinat që gjenden në kafe dhe alkool mund të dëmtojnë funksionin e mëlçisë dhe veshkave, gjë që mund të parandalojë trupin tuaj që të jetë në gjendje të pastrojë veten në mënyrë të natyrshme. Kur trupi juaj nuk është në gjendje të pastrojë veten, gjasat për paraqitjen e problemeve serioze shëndetësore si diabeti dhe obeziteti janë një rrezik i mundshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lefter Maliqi:Rotacioni politik i pashmangshëm! Ndryshimi po ndodh, unë me shokët e mi jemi në koalicion me SHBA dhe BE

Politikë

Lefter Maliqi:Rotacioni politik i pashmangshëm! Ndryshimi po ndodh, unë me shokët e mi jemi në koalicion me SHBA dhe BE

  Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka vijuar me akuzat kundër Ramës duke thënë se rotacioni politik është i pashmangshëm. Maliqi shprehet se Rama ka mbetur vetëm pasi gris çdo marrëveshje...

Ph.D.Ilir Pecnikaj/ZOT NA SHPËTO NGA KJO QEVERI DHE KOMITETI I SAJ TEKNIK.

Politikë

Ph.D.Ilir Pecnikaj/ZOT NA SHPËTO NGA KJO QEVERI DHE KOMITETI I SAJ TEKNIK.

Mjegullnaja e pandemisë, shurdhëria e qeverisë dhe idiotësitë e “Komitetit Teknik”, të cilëve COVID-19 ju ka marrë trutë, kanë kurthuar të gjithë popullin, qoftë fizikisht dhe mendërisht. Çdo ditë lexon një...

Gjeneral * Piro AHMETAJ: “Kryeministri në ikje dorovit për 1 €, Bazën Ushtarake Detare të Sarandës”

Politikë

Gjeneral * Piro AHMETAJ: “Kryeministri në ikje dorovit për 1 €, Bazën Ushtarake Detare të Sarandës”

Para më shumë se një jave Kryetari i Partisë Demokratike, Zoti Lulzim BASHA, paralajmëroi publikisht nga Divjaka se, në shkelje të ligjit dhe të interesave kombëtare, Kryeministri në ikje, po...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!