Jon Bon Jovi hap dy restorante për njerëzit në nevojë

E mërkurë, 09 October 2019 18:16

Jon Bon Jovi është një nga infliencuesit më me ndikim në industrinë e muzikës, dhe ai ka qenë një aktor në shfaqjet e famshme televizive si Ally McBeal.

Ai është zgjedhur disa herë si një nga artistët më tërheqës dhe është një aktivist politik i vendosur.

Sidoqoftë, ai përmendet pak për bamirësitë që bën.John Bon Jovi zotëron dy restorante ku njerëzit pa shumë burime financiare mund të shijojnë ushqimin pa paguar.

Soul Kitchen është emri i organizatës jofitimprurëse e menaxhuar nga Fondacioni JBJ, një institucion që drejtohet nga artisti dhe mban inicialet e tij.

Në Soul Kitchen, pjatat nuk kanë çmime, dhe pagesa e faturës është vetëm opsionale.

Sipas website-it të restorantit, 51 përqind e ushqimit që ata kanë shërbyer deri më sot janë paguar nga dhurimet.

49 përqindeshi i mbetur është e mbuluar nga puna vullnetare e njerëzve pa burime financiare.Kjo është arsyeja pse një nga motot e restorantit është: “Të gjithë janë të mirëseardhur në tryezën tonë”.

Restotaranti i parë hapi dyert në Tetor 2011, në zonën e Red Band në New Jersey.

Ky është qyteti ku lindi Bon Jovi. Restoranti i dytë u hap në vitin 2016, afër lumit Toms, një zonë e prekur nga Uragani Sandy, që tronditi vendin në vitin 2012.Në Soul Kitchen nuk ka rezervime.

Darkave u caktohet një tryezë e përbashkët sipas orareve, ku mund të darkohet, edhe me të huajt. Kjo e bën ndërveprimin shoqëror më të natyrshëm dhe të qetë për të gjithë, pavarësisht nga kushtet e tyre ekonomike.

Të gjithë ata që kanë më shumë nevojë për një pjatë të nxehtë kanë gjithmonë përparësi të ulen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Aktualitet

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Mediat fqinje kanë zbardhur emrat e dy shqiptarëve të arrestuar, nga policia italiane në San Salvo, pas megaoperacionit të kryer në Bari. Bëhet e ditur se shqiptarët e arrestuar janë Denis Bimi...

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Aktualitet

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Në banesë ndodhej vetëm nëna e tij me vajzën disa muajshe, ndërsa i ati ishte duke mbledhur kanoçe për të siguruar ushqim për 8 fëmijët e tij. Shkaqet e zjarrit...

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Aktualitet

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se nga super-aksioni policor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!