Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tuesday, 16 Prill 2024 16:30

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më me ndikim në mbarë botën. 

Ajo është personi i parë në listë që ka zënë vendin që meriton në kopertinën e revistës ikonë dhe jo padrejtësisht apo rastësisht, duke gjykuar nga përmbajtja e intervistës që i ka dhënë Patti Smith. 

 

Deri më tani pesë nga këngët e Dua Lipës janë ngjitur në Top 10 të Billboard-it në SHBA, ndërsa vitin e kaluar ajo mori pjesë edhe në një nga sukseset më të mëdha komerciale filmike të viteve të fundit, filmin "Barbie", ku ajo këndoi një nga këngët më të rëndësishme nga kolona zanore, të cilat ajo i shkroi bashkë me Mark Ronson.

Ndërkohë, ajo u shfaq edhe në filmin "Argylle", ndërsa vazhdon të nxjerrë këngë nga albumi i saj i tretë radhazi, i titulluar "Optimizmi Radikal".

Duke folur për Patti Smith, ajo iu referua fëmijërisë së saj në Kosovë, kur prindërit e saj refugjatë zgjodhën të ktheheshin në vendlindje, ndërsa planifikonte të kthehej në Londër, ku kishte lindur, për të filluar karrierën e saj muzikore.

“Unë vij nga dy vende në të njëjtën kohë. Të qenit nga Kosova është një pjesë e madhe e imja dhe marrja e nënshtetësisë shqiptare është emocionuese.”

Dua Lipa në intervistën e saj theksoi se sa shumë dëshiron të ndryshojë përshtypjen rreth Kosovës dhe që bota ta dijë se ka gjëra të tjera në të, se nuk identifikohet vetëm me luftën.

Është larguar nga shtëpia në moshën 15-vjeçare për të realizuar ëndrrat e saj muzikore. Është e motivuar, e pavarur dhe ka uri për dije. U bën thirrje artistëve të ardhshëm që të jenë të ndërgjegjshëm për botën përreth tyre.

Ajo është vetvetja dhe përpiqet të ripërkufizojë kozmosin e zhanrit pop. Ajo është Dua Lipa. Dua, që në shqip do të thotë dashuri.

Për momentin ajo ka deklaruar se po merret me albumin e saj të tretë dhe promovimin e tij, megjithatë thekson se aq sa e do karrierën e saj muzikore dhe mundësitë krijuese që i ofron, ajo nuk është vetëm muzikante, por diçka më e ndërlikuar.

Siç thekson Patti Smith, vetëbesimi i Dua Lipës po shpërblehet pasi ajo së fundmi lançoi kompaninë e saj mediatike, Radical22.

“Unë jam duke mbjellë fara për përpjekjet e mia të tjera gjatë gjithë jetës sime. Është një mënyrë që unë t'u tregoj të gjithëve anët e tjera të mia ”,  thekson ajo, duke na bërë edhe më kuriozë se cili do të jetë hapi i saj i radhës. 

Image

Modifikuar më Tuesday, 16 Prill 2024 16:46
Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...