Liverpool fiton Superkupën e Europës, Chelsea dorëzohet te penalltitë

E mërkurë, 14 August 2019 23:49

Liverpooli ka arritur të fitojë edhe Superkupën e Europës në ndeshjen ndaj Chelsea-t të zhvilluar në Stamboll. Koha e rregullt e takimit u mbyll në barazim 1-1, dy gola të tjerë në shtesë në fund, te penalltitë u treguan më të saktë lojtarët e Klopp.

Pjesa e parë e ndeshjes ishte më e mirë për “Blutë e Londrës”, përpjekjet e të cilëve u shpërblyen në minutën e 36 me francezin Giroud.

Në pjesën e dytë, situate ndryshoi tërësisht. Klopp hodhi në fushën e lojës brazilianin Firmino, i cili vetëm 3 minuta më pas dhuroi asistin e golit të barazimit të shënuar nga Mane.

Koha e rregullt u mbyll me rezultatin 1-1, ndërsa në 30 minutat e shtesës, skuadrat shënuan sërish respektivisht edhe nga një gol. Mane kaloi në avantazh Liverpool-in, duke shënuar golin e dytë personal në minutën e 95-të. Por festa e kampionëve të Champions League zgjati vetëm 6 minuta kur italiani Jorginho barazoi rezultatin, duke kthyer në gol një 11-metërsh.

Minutat e mbetura nuk sollën gol dhe dy skuadrat iu drejtuan penalltive, atje ku vendosi portieri Adrian, duke pritur penalltinë e fundit të Abraham. Në këtë mënyrë, “The Reds” fituan për herë të katërt në historinë e tyre këtë trofe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!