“Quaje respekt” – Tifozët e Interit i thonë Lukakut se krahasimi me majmunin nuk është racizëm

E Enjte, 05 September 2019 22:45

Ultrasit e skuadrës italiane të futbollit, Inter, i kanë shkruar sulmuesit Romelu Lukaku për ta informuar se thirrjet “majmun” drejtuar ndaj tij nga tifozët sardë gjatë ndeshjes ndaj Cagliarit janë “një shenjë respekti” dhe “jo raciste”.

Tifozët e skuadrës sarde u kapën në kamera duke sharë sulmuesin e Belgjikës, që erdhi te Inter gjatë merkatos së verës, me britma majmunësh ndërsa ai shënoi golin e fitores në ndeshjen e së dielës.

Grupi fanatik i Interit, L’urlo della Nord, shkruajti një letër në Facebook, që në mënyrë të çuditshme nuk e dënoi abuzimin ndaj lojtarit të tyre, por vazhdoi duke sqaruar se si thirrjet ishin thjesht “mënyra” e tifozëve në Itali për të ndihmuar ekipet.

 

Duhet të kuptoni që në të gjitha stadiumet italiane njerëzit brohorasin për skuadrat e tyre, por në të njëjtën kohë ata brohorasin kundër kundërshtarëve jo për racizëm, por për të “ndihmuar” ekipin e tyre” – thuhet në deklaratë.

“Ju lutemi konsideroni këtë qëndrim të tifozëve italianë si një formë respekti, për faktin se ata kanë frikë nga ju për golat që mund të shënoni kundër ekipeve të tyre dhe jo sepse ata ju urrejnë ose janë racistë.”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Askush nuk e ka bërë më parë, Mourinho do të provojë rekordin historik!

Sport

Askush nuk e ka bërë më parë, Mourinho do të provojë rekordin historik!

Jose Mourinho ka marrë drejtimin e Tottenham, duke zëvendësuar Mauricio Pochettinon. “Special One” e merr në një moment aspak të mirë ekipin e “gjelave”, pasi në Premier League, ata kanë...

E FUNDIT: Juventusi dërgon mjekun për të ndihmuar futbollin shqiptar!

Sport

E FUNDIT: Juventusi dërgon mjekun për të ndihmuar futbollin shqiptar!

Një ekspert i mjekësisë sportive për futbollin shqiptar! Nga "J-Medical", pra "Juventus Medical" në Torino te ambjentet e federatës shqiptare të futbollit, në seminar me përfaqësues stafesh mjekësore nga Kategoria...

Luis Enrique heq nga puna mikun e tij: Spanja në stuhi polemikash

Politikë

Luis Enrique heq nga puna mikun e tij: Spanja në stuhi polemikash

Spanja në kaos. Rikthimi i Luis Enrique në pankinë ka provokuar efektin e kundërt me atë që shpresohej, për shkak të largimit të Robert Moreno. Ai që duhej të ishte...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!