“Quaje respekt” – Tifozët e Interit i thonë Lukakut se krahasimi me majmunin nuk është racizëm

E Enjte, 05 September 2019 22:45

Ultrasit e skuadrës italiane të futbollit, Inter, i kanë shkruar sulmuesit Romelu Lukaku për ta informuar se thirrjet “majmun” drejtuar ndaj tij nga tifozët sardë gjatë ndeshjes ndaj Cagliarit janë “një shenjë respekti” dhe “jo raciste”.

Tifozët e skuadrës sarde u kapën në kamera duke sharë sulmuesin e Belgjikës, që erdhi te Inter gjatë merkatos së verës, me britma majmunësh ndërsa ai shënoi golin e fitores në ndeshjen e së dielës.

Grupi fanatik i Interit, L’urlo della Nord, shkruajti një letër në Facebook, që në mënyrë të çuditshme nuk e dënoi abuzimin ndaj lojtarit të tyre, por vazhdoi duke sqaruar se si thirrjet ishin thjesht “mënyra” e tifozëve në Itali për të ndihmuar ekipet.

 

Duhet të kuptoni që në të gjitha stadiumet italiane njerëzit brohorasin për skuadrat e tyre, por në të njëjtën kohë ata brohorasin kundër kundërshtarëve jo për racizëm, por për të “ndihmuar” ekipin e tyre” – thuhet në deklaratë.

“Ju lutemi konsideroni këtë qëndrim të tifozëve italianë si një formë respekti, për faktin se ata kanë frikë nga ju për golat që mund të shënoni kundër ekipeve të tyre dhe jo sepse ata ju urrejnë ose janë racistë.”

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...