Euro 2020/ Angli-Kosovë, super-sfida për kreun e grupit, ja formacionet zyrtare

Tuesday, 10 September 2019 20:02

Kosova, plot 14 ndeshje radhazi pa humbje, luan sot përballë Anglisë, gjigantit të futbollit kontinental, në misionin historik për të marshuar drejt ëndrrës së kualifikimit në Euro 2020.

Nga ana tjetër trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, para këtij takimi, që fillon në ora 20:45, bëri tre ndryshime krahasuar me një ndeshje më parë kundër Bullgarisë. Jadon Sancho zë vendin e Marcus Rashford, Trent Alexander-Arnold zëvendëson Kieran Trippier, ndërsa Danny Rose futet në vend të Ben Chilëell. James Maddison e Tyrone Mings janë në stol, në pritje të debutimit.

Nga ana tjetër trajneri i Kosovës, Bernard Challande, e konsideroi ekipin më të mirë në botë Anglinë, por shpalosi se të besuarit e tij zbresin në fushë për më të mirën e mundshme.  Kombëtarja dardane nuk do të mundë të llogarisë në të lënduarit Arbër Zeneli, Milot Rashica, Hekuran Kryeziu, Herolind Shala dhe Benjamin Kololli.

Trajneri Bernard Challandes ka bërë ndryshime në formacionin me të cilin luajti kundër Republikës së Çekisë, duke e futur nga fillimi Florent Muslijan në vend të Edon Zhegrovës dhe Valon Berishën para Rashanit.

Kosova vjen pas fitores 2-0 kundër Çekisë, në këtë përballje historike. Para këtij takimi, Anglia ka 9 pikë dhe Koosva 8 pikë.

Formacionet zyrtare:

Anglia: Pickford, Alexander-Arnold, Keane, Maguire, Chilëell, Rice, Henderson, Barkley, Sterling, Kane, Sancho.

Kosova: Muric, Hadergjonaj, Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Voca, Halimi, Muslija, Celina, Berisha, Muriqi 

formacionet.png

Modifikuar më Tuesday, 10 September 2019 20:05

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Tërmeti’/ Ish-kryekomunarët mbeten në burg, lirohen të tjerët, ja lista

Aktualitet

‘Tërmeti’/ Ish-kryekomunarët mbeten në burg, lirohen të tjerët, ja lista

Gjykata e Tiranës ka dhënë masat e sigurisë për personat e arrestuar për tërmetin e 26 nëntorit, që shkaktoi dëme në disa zona të Tiranës. Ish-kryetarët e komunave, Besnik Fuçia dhe...

“Më tha se nuk më donte më”. 31-vjeçari vret të dashurën dhe e rrëfen në transmetim direkt

Globi

“Më tha se nuk më donte më”. 31-vjeçari vret të dashurën dhe e rrëfen në transmetim direkt

Përgjatë një trasmetimi direkt në CNN-News18, një shtetas indian dekalroi se ka vrarë të dashurën e tij natën e ndërrimit të viteve. “Kam bërë një gabim”, tha 31-vjeçari Maninder Singh, i...

Peng që prej të premtes, asnjë gjurmë për pukjanin.

Aktualitet

Peng që prej të premtes, asnjë gjurmë për pukjanin.

Një 48-vjeçar nga Puka, banues në zonën e Bathores, vazhdon të mbahet peng që prej paradites së djeshme, kur u fut me forcë në një makinë nga dy persona të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!