Ligji i Sportit, kontradiktat me qeverinë, futbolli rrezikon bojkotin

Premte, 22 November 2019 20:56

Në krizë financiare dhe të pambështetur nga qeveria. Futbolli po shërben si pararoja e diskutimeve rreth lehtësirave fiskale në ligjin e sportit, aty ku problemet nuk mungojnë. Nga kontradiktat për formulën që do të përdoret, ku nuk janë marrë parasysh propozimet e sponsorëve.

Sipas Edvin Libohovës, zv. president i FSHF-së, “propozimi i Ligës dhe i komunitetit të futbollit, ishte që sponsorizuesit t’i zbritej nga tatim-fitimi pjesën e sponsorizuar deri në 30 përqind. Varianti i cili ka shkuar në Kuvend, i përpiluar nga Ministria e Financave, parashikon që pjesa e sponsorizuar të llogaritet në raportin 1 me 3, si shpenzim i zbritshëm”.

Libohova jep edhe argumentet përse komuniteti i futbollit e kundërshton propozimin e Ministrisë së Financave, si një formë që mbetet e destinuar të mos funksionojë.
Edvin Libohova, zv. president i FSHF-së

“Sepse do të jetë një kërkesë për shpenzime për sa i përket sponsorizuesit. Nëse nuk bëhet ky ndryshim ekipet e Superiores do ta kenë shumë vështirë të mbijetojnë dhe zhvillojnë futboll”.

Problem paraqesin edhe kufizimet e vendosura në ligjin për sponsorizimet, sipas të cilit në sport mund të investojnë vetëm kompanitë e mëdha, ku sponsorizimi është detyrimisht vetëm 3 për qind e fitimit vjetor.

Është vënë një kufizim nga Ministria e Financave, duhet të jetë 100 milion fitimi për të pasur të drejtën për të qenë sponsor, gjë që ka kufizuar numrin e tyre”, deklaron ai për A2.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETARE!

Politikë

HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETARE!

Nga Aleksander Biberaj HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETAR! QEVERIA HOTI E PROJEKTUAR NGA HASHIM THACI SI QEVERI KURBAN KOLABORACIONISTE E SERBISE...

Ish-ministri:Rama dhe Thaçi, më keq se kriminelë lufte

Politikë

Ish-ministri:Rama dhe Thaçi, më keq se kriminelë lufte

Skandali i shkëmbimit të territoreve mori të tjera përmasa ditët e fundit, pas komenteve të bëra nga ish-këshilltari për sigurinë në SHBA, John Bolton. Ndërkohë ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thotë...

Pecnikaj:KUJT MUND TI THËRRASIM PËR NDIHMË, SEPSE QEVERIA JONË NA KA ABANDONUAR.

Politikë

Pecnikaj:KUJT MUND TI THËRRASIM PËR NDIHMË, SEPSE QEVERIA JONË NA KA ABANDONUAR.

Nga Ilir PecnikajNjë tjetër bluzë e bardhë ndërroi jetë sot. Që në fillim të marsit i kam kërkuar ministres “ruaj bluzat e bardha sepse do të bien si birilat”. Çfarë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!