Italia mahnit në fushë, ja të gjitha rekordet që ka vendosur në Euro 2020

Diel, 04 July 2021 16:50

 

Italia vijon të tregoj një performancë të jashtëzakonshme Euro 2020, duke i mahnitur të gjithë ata që në fillim të sezonit dyshonin tek ky ekip. Azurrët bën të njëjtën gjë edhe me Belgjikën, duke fituar në fund me rezultatin 2-1. Dhe këtë e tregojnë shifrat dhe rekordet që vendosen azurrët në sfidën e fundit.

Italia stabilizoi serinë më të gjatë të fitoreve, me 15 të tilla mes kualifikueseve dhe fazës finale të një Europiani. Plot 90 gola për Italinë e Roberto Mançinit, që tani ka arritur atë të Arrigo Sakit.

Goli i Lorenco Insinjes ishte i 11-ti për Italinë në këtë “Euro 2020”: rekord absolut për “Axurrët” në një Europian të vetëm, ndërsa herën e fundit që kanë shënuar më shumë në një kompeticion madhor ka qenë në Botërorin e 2006-ës (12). Por Italia mund ta arrijë ose thyejë këtë në ndeshjen gjysmëfinale.

Kombëtarja azurre ka shënuar 5 gola me mesfushorë: asnjë skuadër nuk ka bërë më mirë në këtë Europian. Ndërsa secili nga 6 golat e Nikolo Barelës me Italinë është shënuar në pjesën e parë.

Sfida ndaj Belgjikës ishte e 50-a e Çiro Imobiles me fanellën e kombëtares italiane, ndërsa e 100-a si titullar për Leonardo Bonuçin. Është lojtari i 8-të që arrin këtë kufi. Italia ka aktivizuar 25 lojtarë në këtë Evropian, si asnjë skuadër tjetër. Vetëm portieri i tretë Meret nuk ka marrë minuta.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...