Njihuni me legjenda që nuk luajtën kurrë në një finale të Kampionat Evropian

Saturday, 10 July 2021 18:22

 

Pesë Kupat e para Evropiane luanin vetëm katër vende dhe deri në 1992 tetë.

Prandaj kishte legjenda që nuk morën pjesë në Kampionat Evropian ose ekipet e tyre nuk mbërriten në finale.

 

ImageDi Stefano: Ai luajti për Spanjën midis 1957 dhe 1962. Di Stefano luajti vetëm dy ndeshje në prag të kamionatit të para Evropian.

ImagePuskas: Ai luajti 85 ndeshje me Hungarinë kur ende nuk kishte Kampionat Evropian. Puskas luajti vetëm në Kupën e Botës në Kili në 1962.

 

ImageKubala: Pavarësisht se luante me Çekosllovakinë, Hungarinë karriera e tij si futbollist nuk përkoi me Euron.

ImageGeorge Best: Një nga futbollistët më spektakolar dhe më i diskutueshëm në histori. Ai mori pjesë në Kampionatin evropian me Irlandën e Veriut në 1968 dhe 1972 por nuk arriti në finale.

ImageGento: Në vitin 1960, Franco tërhoqi ekipin nga loja kundër BRSS. Në vitin 1964 ai nuk luajti në fazën përfundimtare. Në vitin 1968 nuk u klasifikua.

ImageLuis Aragones: Luis nuk luajti kurrë një turne përfundimtar si lojtar. Ai luajti në katër ndeshje në fazat e mëparshme të 1966 dhe 1970.

ImageSavicevic: Jugosllavia u përjashtua nga Euro në vitin 1992 nga lufta në Ballkan. Por ai ka luajtur në fazat e mëparshme të 1988 dhe 2000 por pa arritur në finale.

ImageEusebio: Legjenda e futbollit portugez. Nëntë gola në gjashtë ndeshjet e tij në Kupën e Botës. Në Eurocopa u përpoq pa sukses në 1964, 1968 dhe 1972.

ImagePirri: Ai u përpoq tre herë me Spanjën por nuk u luajti kurrë në fazën fianle as në 1968, as në 1972, as në 1976.

ImageFutre: Një nga më të mirët në vitet ’90. Ai luajti në katër kampionate por që nuk arriti kurrë në finale. Në 1984 në moshën 17 vjeçare ai u la jashtë listës portugeze.

ImageKenny Dalglisht: Miti skocez mori pjesë në pesë faza të mëparshme. Edhe pse ai mori pjesë në tre Kupa Bote, ekipi I tij nuk arriti kurrë në Euro.

ImageGrzegorz Lato: Ai ishte Këpuca e artë dhe shënuesi më I mirë në Kupën e Botës në 1974 dhe në Spanjë 1982. Por nuk mori pjesë kurrë në një kampionat Evropian.

ImageOblak: Një nga portierët më të mirë në botë por Sllovenia nuk është kualifikuar në një finale që nga viti 2000

ImageRoberto Baggio: Një nga legjendat e futbollit italian. Ai mori pjesë në tre Kampionate Botërore por nuk mori pjesë kur Italia ishte në finale në Kupat e viteve 1996, 2000 dhe 2004

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...