Ky tekst është shkruar për bashkatdhetarët në SHBA nga njeri prej pjesëmarrësve të mbledhjes së Pezës, Halim Begeja (1917-1977), një…
Shefqet Peçi njoftoi Ministrinë e Arsimit nëpërmjet Nënprefekturës së Kurveleshit se nuk do të kthehej dot në Konviktin Mashkullor se…
Ato ishin shembulli i një kulture nga një vend i vogël ku sapo kishte filluar bashkëjetesa mes orientit dhe oksidentit.…
Nga Kastriot Dervishi Në dokumentet komprometuese nga e kaluara, që mbante Partia e Punës për anëtarët e Komitetit Qendror të…
Nga Enver MEMISHAJ Qëndresëtar dhe luftëtar i lirisë. Agim Musta, martir i lirisë, ai burri guximtar që për 30 vjet…
Nga Kastriot Dervishi Gjithnjë ka qenë e pazbardhur tërësisht çështja e depozitimit të valutës jashtë vendit nga regjimi komunist përpara…
Nga Kastriot Dervishi Referuar relacionit të paraqitur fillimisht në Byronë Politike e më pas në Kuvendin Popullor, deri në nëntor…
Shkruar nga Mërgim Korça Lexuesit të nderuar po i vemë në dispozicion një dokument të nënëshkruar nga Enver Hoxha, (Ministër…
Nga Kastriot Dervishi Pas përvojës në kampin e parë të Jubës, në prill-tetor 1946, organet e punëve të brendshme menduan…
Nga Kastriot Dervishi   Më 8 shtator 1946, rreth 450 antikomunistë të armatosur filluan lëvizjen drejt Shkodrës në tre drejtime.…
Nga Aurenc Bebja, Francë – 16 Tetor 2016 Napoleon Bonaparti, në letrën e 16 Gushtit 1797 dërguar pashait të Shkodrës (Ibrahim…
Nga Kastriot Dervishi Në veprat e diktatorit, shumë diskutime në lidhje me fukarallëkun e gjëra të këtij lloji, përjashtoheshin nga…

Lajmet e fundit

Kemi listat tona/ ‘BE presion Ramës, do të të nxjerrim njerëzit e inkriminuar’

Politikë

Kemi listat tona/ ‘BE presion Ramës, do të të nxjerrim njerëzit e inkriminuar’

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi tha në emisionin “Aktualitet” në Fax News se Edi Rama është mbështetur nga disa përfaqësues ndërkombëtar por që sipas tij, ata do të ndërrohen një...

Nuk e morën në ekskursion 12 vite më parë, shqiptari padit shkollën për 400 mijë euro

Bota Shqiptare

Nuk e morën në ekskursion 12 vite më parë, shqiptari padit shkollën për 400 mijë euro

12 vite më parë, shqiptari Endri Begaj ishte student në një shkollë në Itali, në Areco. Ai nuk u mor në një ekskursion që shkolla organizonte për në Amsterdam, me...

Angli/ Gjendet një kamion i dytë me njerëz, janë gjallë

Aktualitet

Angli/ Gjendet një kamion i dytë me njerëz, janë gjallë

Policia në Kent, në Anglinë juglindore, gjeti nëntë persona të gjallë në pjesën e pasme të një kamioni në autostradën M20 të Mërkurën, bën me dije Sky News. “Nëntë njerëz tani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!