Testohen 37 mijë maturantë/ Në krye të preferencës, Juridiku

Hënë, 04 June 2018 16:42

Sipërmarrja duket se nuk po i tërheq shumë të rinjtë të cilët duan të vijojnë studimet e larta. Maturantët të cilët sot iu nënshtruan provimit të parë për gjuhën e huaj. Maturantët radhitën në krye të preferencave Juridikun, Shkencat Sociale dhe Mjekësinë duke lënë ekonomikun ndryshe nga vitet e tjera si alternativë plotësuese.

Gjuha e huaj ishte provimi i parë i detyrueshëm. Testi vlerësohet me 50 pikë me 25 pyetje gjithsej të cilat u vlerësuan si jo të  vështira nga maturantët.

Letërsia, matematika dhe ato me zgjedhje janë provimet që pritet t’i nënshtrohen në ditët në vijim 37 mijë maturantë në mbarë vendin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vdekja e 3 vjeçarit shqiptar, gjykata dënon mjekun për neglizhencë

Aktualitet

Vdekja e 3 vjeçarit shqiptar, gjykata dënon mjekun për neglizhencë

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë ka shpallur fajtor dhe dënuar me shërbim prove një mjek të akuzuar për “ Neglizhencë në trajtimin mjekësor”, që i shkaktoi vdekjen një tre vjeçari...

Plagosje me armë zjarri në Mirditë, i riu sillet me urgjencë te Spitali i Traumës

Kronikë

Plagosje me armë zjarri në Mirditë, i riu sillet me urgjencë te Spitali i Traumës

Një person është qëlluar me armë zjarri në qytetin e Rubikut në Mirditë ndërsa sipas burimeve mësohet se ndodhet në gjendje të rëndë për jetën. Pas dhënies së ndihmës së...

Statistikat dramatike në Kosovë/ Brenda dy viteve 11 gra dhe një vajzë janë vrarë brenda familjes

Bota Shqiptare

Statistikat dramatike në Kosovë/ Brenda dy viteve 11 gra dhe një vajzë janë vrarë brenda familjes

Një studim i misioni i Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë, vë në pah se 54 për qind e grave të anketuara në Kosovë, thonë se që nga mosha...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!