Katër mijë banorë të Shushicës pa ujë nga dëmtimi i rrjetit shpërndarës

E Enjte, 19 July 2018 14:21

Prej tre ditësh, rreth 4 mijë mijë banorët e Shushicës në Elbasan kanë probleme me furnizimin me ujë. Rrjeti tejet i amortizuar i shpërndarjes është dëmtuar së fundmi gjatë punimeve të ndërmarrjes që menaxhon ujin për vaditje. Ndërkohë për shkak të ndotjes, mjekët kanë rekomanduar që uji të mos përdoret për konsum deri në zgjidhjen përfundimtare të defekteve.

4 mijë banorë të Shushicës në Elbasan prej 3 ditësh vuajnë mungesën e ujit të pijshëm.

Shkak janë bërë punimet nga ndërmarrja e cila merret me menaxhimin e ujit të vaditjes, e cila ka dëmtuar rrjetin e ujësjellësit.

Të gjendur të papërgatitur nga kjo situatë dhe mos marrjen e asnjë mase banorët kërkojnë me ngulm tu zgjidhet problematika.

Ndërprerjen e ujit në mënyrë të befasishme, më së shumti e vuajnë bizneset. Në këto kushte ata janë të detyruar të kufizojnë aktivitetin.

Por veç rrjetit të amortizuar edhe pusetat e ujit nuk janë dezinfektuar prej vitesh, ndaj mjekët u kanë rekomanduar banorëve të mos e përdorin ujin për konsum deri në zgjidhjen e plotë të problematikës.

Ujësjellësi Elbasan ndërkohë thotë se po punohet për të normalizuar situatën sa më parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Sport

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Emergjenca Koronavirus është një temë e nxehtë edhe përsa i përket futbollit në Itali. Masat e marra për tu kujdesur për shëndetin e atletëve e tifozëve janë ngjitur në rendin...

Në kërkim të shpresës së humbur...

Politikë

Në kërkim të shpresës së humbur...

Mbi filmin “Shpresa e e humbur”, realizuar nga “The Albanian” dhe shoqata “Shpresa Programme”, Londër Nga Flori Slatina Problemet sociale nuk janë vetëm shqetësim i organeve shtetërore, apo shoqërisë dhe shoqatave jo...

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Politikë

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Agjencia e Doganave në Ankona në bashkëpunim me Karabinierët, kanë kryer kontrolle të vazhdueshme në kuadër të parandalimit të aktiviteteve të parandalimit të krimit mjedisor, pas të dhënave për eksportin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!