Shpërthen Vasili: Mazhorancë pazarxhinjsh që Reformën në Drejtësi e ka thjesht një plaçkë tregu

E Enjte, 19 July 2018 15:00

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar në një shënim në rrjetet sociale për qëndrimin e mazhoranës ndaj ligjit të magjistraturës por edhe ndaj reformës në drejtësi në tërsi. “Rilindja luan kungulleshkën me ligjin e magjistraturës”, shkruan Vasili duke shtuar se “ky është qëndrimi i turpshëm i një maxhorance pazarxhinjsh që Reformën në Drejtësi e ka thjesht një plaçkë tregu dhe qëllimin e vetëm kapjen e drejtësisë”.
Postimi i plotë i Vasilit në Facebook:
Rilindja luan kungulleshken me ligjin e magjistratures.
Rilindja sot e beri te qarte qe Reforma ne Drejtesi per te eshte asgje me shume se nje pazar i rendomte njerezish te rendomte.
Propozoi Rilindja nje ligj qe jepte fuqi kuvendi te vendoste per shkollen e magjistratures per 2 vjet.Pastaj ne komisionin e (anti)ligjeve diten e fundit me llogjike ordineresh e beri pa afat,uleriti dhe medemek e argumentoi dhe e votoi.

Sot rilindja propozon per nje vit.
Me Kungulleshke do ta bejne drejtesine.
Se kjo kungulleshke eshte: themi dy vjet. Po pse dy? Po sa? Pa limit. Po pse pa limit. Po sa? Themi nje vit.
Ky eshte qendrimi i turpshem i nje maxhorance pazarxhinjsh qe Reformen ne Drejtesi e ka thjesht nje plaçke tregu dhe qellimin e vetem kapjen e drejtesise.
Cili njeri serioz mund te pranoje nje politike te tille, qe nderron sipas hallit pozicion tre here.
Kur thote pra te verteten dhe kur genjen rilindja?
Po argumentet qe rilindja dha ne komisionin e (anti)ligjeve,kur hoqen cdo limit kohe dhe votuan si bandite ku shkuan,apo i harruan sikur s’ka ndodhur asgje?
LSI ka votuar Kushtetuten dhe shtate ligjet duke besuar te Konsensusi ne 140 vota dhe tek Komisioni i Venecias dhe jo tek Rilindja qe donte nje reforme ne drejtesi me vota te blera.
LSI beson vetem tek parimet e Komisionit te Venecias dhe tek 21-22 korriku gjithshka jashte tyre eshte riciklimi i piset i drejtesise se vjeter,por te kapur sot fort ne grusht nga rilindja.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Aktualitet

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Katër të plagosur rëndë nga aksidenti në Gramsh do të transportohen drejt spitalit të Traumës në Tiranë.   Gazetari Shkëlzen Henkoja bën me dije se të aksidentuarit janë në gjëndje të rëndë...

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Sport

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Manchester City edhe pse shumë larg Liverpool në renditjen e Premier League i ka dhënë fund dilemave për vendin e dytë. ‘The Citizens’ kanë mposhtur Leicester City në shtëpinë e...

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Show-biz

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Dafina Zeqiri i ka shprehur dashurinë në publik partnerit të saj Dj Geek. Ka qenë vetë këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar një foto me partnerin duke u puthur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!