Stuhia e fuqishme “Medicane” godet Mesdheun, e rrezikuar edhe Shqipëria

Premte, 28 September 2018 08:45

Një stuhi e fuqishme dhe e rrallë do të godase në Mesdheun lindor këtë fundjavë. Lajmin e japin mediat e huaja, qe paralajmerojne per rrezikun dhe bejne apel per marrjen e masave.  medicane

CNN shkruan se stuhia hibride, e quajtur shpesh “Medicane” (stuhi mesdhetare +) ka karakteristika të ngjashme me uraganet. Kjo stuhi i përket kategorisë 1 ose 2, e cila do arrijë erëra që tejkalojnë shpejtësinë 160 km/ h.

sat_medicane

Këto stuhi të fuqishme zakonisht ndodhin gjatë muajve të shtatorit dhe tetorit, kur temperaturat e sipërfaqes së detit në Mesdhe janë ende mjaft të ngrohta, edhe pse mund të ndodhin në çdo kohë të vitit.

Nje stuhi e tille shkaktoi përmbytje në Tunizi dhe Libi gjatë ditëve të fundit përpara se të shkonte drejt veriut mbi Mesdhe.

Përtej detit, stuhia ka të ngjarë të marrë më shumë karakteristika tropikale që lidhen normalisht me uragane, të tilla si erërat e forta, ose ciklonet.

Stuhia pritet të lëvizë ngadalë mbi ishullin e Kretës dhe Greqisë jugore të shtunën përpara se të rritet shpejtësia dhe të shkojë në Turqinë perëndimore të dielën.

Pjese e zonave te goditura mund te jene edhe ne Shqipërinë jugore dhe ishujt grekë, raporton The Washington Post.

Fushat e Greqisë dhe Turqisë do të goditen me shira të forta dhe me erëra shumë të forta.
Në Kretë dhe në ishujt e tjerë jugorë të Greqisë, mund të bjerë deri 100-150 mm shi, gjë që mund të çojë në përmbytje të shpejta.

Qytetet si Izmiri, Turqia dhe Kalamata, Greqi, jane gjithashtu te rrezikuara.
Për fat të mirë, Medicane ka gjasa të përthithet në rrymën e nivelit të lartë dhe nuk do të zgjasë mbi Evropën Juglin

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!