Trump: Bolton është skifter, nëse do ishte për të do ishim në luftë me mbarë botën njëkohësisht

Hënë, 24 June 2019 16:47

Presidenti amerikan Trump ka pohuar se këshilltari i tij kryesor i politikës së jashtme dëshiron të përfshijë SHBA-në në konflikte të shumta ndërkombëtare.

Por presidenti amerikan këmbënguli se fjala e fundit është e tij nëse raketat amerikane duhet dhe do godasin Iranin.

Në një intervistën me gazetarin Chuck Todd, ky i fundit e pyeti Trump, nëse ishte ‘duke u shtyrë në një veprim ushtarak kundër Iranit’ nga këshilltarët e tij, duke nënkuptuar deklarimet agresive nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton.

‘Kam dy grupe njerëzish. Pëllumba dhe skifterë.’ – u përgjigj Trump.

‘John Bolton është absolutisht një skifter. Nëse do t’i takonte atij, ai do të sulmonte të gjithë botën në të njëjtën kohë.’ – shtoi Trump.

Megjithatë Trump pastaj i hodhi poshtë shqetësimet rreth ndikimit të Boltonit, i cili gjithashtu ka shërbyer në Shtëpinë e Bardhë gjatë administratave të Ronald Reaganit dhe George W. Bush.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Bota Shqiptare

Tentuan të vidhnin të moshuarën, policia vihet në ndjekje por ata kryejnë një tjetër grabitje. Kush janë shqiptarët e arrestuar

Dy hajdutë shqiptarë, që po vëzhgoheshin prej disa javësh nga policia italiane, u arrestuan menjëherë pasi vodhën një banesë në Villapinta, një qytezë në Monte, ndërsa kishin provuar të kryerin...

Politikë

Fuga: Gjykata Kushtetuese të mos përzihet me politikën

Akademiku Artan Fuga i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se për Gjykatën Kushtetuese kemi përplasje të fortë mes palëve. Fuga ka theksuar se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet...

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Aktualitet

Itali, shpërthim i fuqishëm në një fabrikë fishekzjarresh, 4 të vdekur

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshmë në një fabrikë fishekzjarrësh në Mesina, Itali. Ndërkohë një tjetër person rezulton i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!