Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, lartmadhni?!

Tuesday, 13 August 2019 11:14

Nga Bashkim Zahaj.

Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, ndryshe nga bota, lartmadhni? Arkitektët italianë e ndërtuan këtë Bulevard me 8 korsi.

Do të bëhet me 4 korsi. Në Vlorë, nga 6 korsi, u bë me 2, në Fier e Durrës –  at’herë kur anës tij ishin ca shtëpi përdhese e kur makinat numëroheshin me gishtat e një dore.

Po kështu dhe sistemi i kaluar e la në po të njëjtën situatë. Rilindja degjeneroi në injorancë pa pjesëmarrje profesionistësh, duke i shndërruar këto rrugë, nga arterie kryesore të qyteteve metropol, në rrugë të kategorive ” provinciale”.

Po kështu edhe vazhdimi i Bulevardit, që mendohet për 100 vitet e ardhshme, po të ishte i banuar, do të ishte një tjetër vepër e gabuar.

Disa miliona tona të vajtura dëm, pasi shpresoj që s’është e largët dita që do të kthehen në rrugë të gjera si kudo në qytetet e mëdha europiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hetimet pas tërmetit/ Në Bashkinë e Durrësit zhduken dokumentet e lejeve të ndërtimit

Aktualitet

Hetimet pas tërmetit/ Në Bashkinë e Durrësit zhduken dokumentet e lejeve të ndërtimit

Prokurorët që po hetojnë cilësinë e ndërtimeve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, po hasin në vështirësi. Burime nga Prokuroria e Durrësit kanë bërë të ditur se në bashki mungojnë...

Mbërrin letërporosia nga Italia, konfirmohet dënimi i Valdrin Pjetrit

Politikë

Mbërrin letërporosia nga Italia, konfirmohet dënimi i Valdrin Pjetrit

Në njësinë e dekriminalizimit ka mbërritur nga prokuroria italiane letërporosia për kandiatin për kryebashkiak të PS-së në Shkodër Valdrin Pjetrin, duke konfirmuar dënimin e tij në Itali, akuza që fillimisht...

Befason Marotta, Juventus favorit për titullin kampion

Sport

Befason Marotta, Juventus favorit për titullin kampion

Drejtori i përgjithshëm i Interit, Beppe Marotta, deklaron që nuk priste këtë impakt të menjëhershëm nga Antonio Conte në skuadër, por insiston që Juventusi qëndron si skuadra favorite për të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!