Shqiptarët të parët për azil dhe në Itali

E Enjte, 17 October 2019 22:26

Emmanuel Macron, President i Francës: Si mund t’ua shpjegoj unë bashkëqytetarëve të mi, se vendi i dytë, qytetarët e të cilit kërkojnë azil në Francë, janë njerëz që vijnë nga Shqipëria megjithatë gjërat atje shkojnë aq mirë sa ne do t’u hapim negociatat e anëtarësimit në BE.

Ishte kjo deklarata e Macron, gjatë një konference për mediat me kancelaren gjermane Angela Merkel, pas samitit, franko-gjerman.

Në fakt azilkërkuesit shqiptarë duket se po bëhen problem dhe në Itali. Pak ditë më parë ministri i Jashtëm italian, njoftoi se asnjë shtetasi shqiptar nuk do t’i jepet azil.

Raporti i fundit i ISTAT, (instituti i statistikave në Itali) tregon se sa i përket origjinës së azilkërkuesve, Shqipëria dhe Maroku janë përsëri në krye të listës. Më pas renditen Nigeria, Egjipti dhe Ukraina.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Globi

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Thatësira që po zgjat muaj të tërë po prek pjesën më të madhe të Afrikës së Jugut. Sipas Programit Botëror të Ushqimit, Afrika e Jugut ka pasë reshje normale në vetëm...

Gjirokastër, 68-vjeçari përfundon te Trauma pas sherrit me grushte

Aktualitet

Gjirokastër, 68-vjeçari përfundon te Trauma pas sherrit me grushte

Një 68-vjeçar nga Gjirokastra ka përfunduar në spitalin e Traumës pas një konflikti me një tjetër person. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur ish Agjensia e Udhëtarëve Gjirokastër, ku  shtetasi...

Kanada, kryeministri Trudeau zgjedh kabinetin e ri qeveritar

Globi

Kanada, kryeministri Trudeau zgjedh kabinetin e ri qeveritar

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau shpalli kabinetin e tij të ri, ndërsa liberalët filluan një mandat të dytë sfidues në një qeveri të pakicës, mes pakënaqësisë në rritje në provincat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!