Kushtet në konvikte, studentët: Gjendja katastrofike

Premte, 22 November 2019 22:04

Konviktet në të cilat jetojnë studentët nuk plotësojnë as kushtet minimale ndërsa studenteve u duhet që të ndeshen me probleme nga më të ndryshmet. Edhe pse konviktet iu nënshtruan rikonstruksionit duket se gjithçka është fasade. Një gjë te tillë e konfirmojnë edhe vetë studentët për mikrofonin e Ora News.

Qyteti Studenti nuk ofron as kushtet minimale për të rinjtë e universiteteve. Ndërhyrjet e deritanishme kanë qenë sipërfaqësore pasi lagështira është e pranishme në pothuaj të gjitha dhomat e konvikteve dhe ne shume raste suvaja ka rene te toke duke vënë në rrezik jetën e studentëve.

Situatën e rëndë ne godina e pranojnë edhe vetë studentët të cilët ndeshen çdo ditë me kushtet aspak jetësore.

"Katastrofë, nuk ka kushte fare", tha një studente

Por ndërkohë lagështira nuk është problemi i vetëm pasi në prag të sezonit dimëror godinat e studentëve 16 dhe 28 përfshi edhe ato të ndërtuara së fundi nuk kanë sistem ngrohje.

"Nuk ka ngrohje dhe është shumë ftohtë"

Një tjetër problem për të cilin ankohen studentët është furnizimi me ujë me orare të kufizuara.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!