Dyshohet se vrau plakun bashkë me të dashurin, ngel në qeli shqiptarja në Francë

Premte, 24 Janar 2020 12:48

jo dyshohet se ishte i përfshirë, me ish të dashurin e tij, në vrasjen e një të moshuari, trupi i të cilit u zbulua në bagazhin e veturës së saj, në qershor 2018, në Clermont-Ferrand (Puy-de-Dome). 

Një e re shqiptare e burgosur që nga qershori 2019, paraqiti kërkesë për lirim para gjykatës në Riom të martën.

Dyshohet se ishte e përfshirë, me atë që tani është ish-shoqëruesi i saj, në vrasjen e Djelloul Boudjemaa, 78 vjeç, trupi i të cilit ishte gjetur në bagazhin e një makine, në qershor 2018, në Clermont-Ferrand. 

E reja shqiptare është e burgosur prej një viti e gjysmë.

Pas disa muajsh në arrati, Evisa S., tani 26 vjeç, u arrestua përfundimisht në Mal të Zi në Dhjetor 2018. Ish i dashuri i saj, Eljando D., 24 vjeç, gjithashtu dyshohet se kishte marrë pjesë në krimi, ndërkohë ishte arrestuar një muaj më vonë në Belgjikë. 

Më pas ata u transferuan në Francë në qershor përpara se të akuzoheshin dhe u futën në paraburgim.

Që atëherë, dy shqiptarët, të dy nga i njëjti qytet i Shkodër, nuk kanë ndalur së akuzuari njëri-tjetrin për vdekjen e Djelloul Boudjemaa, i cili thuhet se ka ndërhyrë në një situatë të trafikut të drogës. Deri në dhjetorin e kaluar, kur, në një përballje të re para gjyqtarit, i riu do të përjashtonte përfundimisht Evisa S., nga vrasja.

Ndërsa është planifikuar një rindërtim i fakteve që në fillim të marsit-shqiptarja paraqiti, të martën në mëngjes, një kërkesë për lirim në Gjykatën e Apelit nga Riom.
Avokati i Përgjithshëm Raphael Sanesi tha ‘në parim nuk e kundërshtoj këtë kërkesë’. Por ai megjithatë pyeti për garancitë e përfaqësimit të të riut shqiptar.

Avokatja e Evisa S., Sandrine Legay, tregoi se klienti i saj, ‘i cili nuk ka luajtur asnjë rol, qoftë parësor apo sekondar, në këtë vrasje, ka një projekt të akomodimi, përmes në një apartament të përbashkët, në Lyon’.

Ky argument nuk ka qenë i mjaftueshëm për të bindur gjykatësit e Riomit. Ata kundërshtuan, të enjten, kërkesën për lirim, duke e lënë në burg shqiptaren Evis S.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!