Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Tuesday, 25 February 2020 18:45

Mbi 4 900 operatorë nga rreth 600 spitale të mjekësisë tradicionale kineze, të shpërndarë në të gjithë vendin, kanë mbërritur në Hubei për të ndihmuar në kontrollin e epidemisë së koronavirusit.

Pesë ekipe të përbërë nga 757 specialistë mjekësorë të Akademisë së Shkencave Mjekësore Tradicionale Kineze dhe institucione të tjera tashmë janë dërguar në Wuhan.

Mjekësia tradicionale kineze ka qenë aplikuar gjerësisht në trajtimin e 60 000 rasteve duke u dëshmuar efektive në përmirësimin e shkallës së kurimit.

Sipas Administratës Kombëtare për Mjekësinë Tradicionale Kineze, të gjitha ekipet e ekspertëve shëndetësorë, të punësuar në 31 rajone niveli krahinor, përfshijnë të paktën një specialist në këtë disiplinë, ndërsa shumica e autoriteteve lokale kanë të përpunuara në terren planet terapeutike të huazuara nga mjekësia tradicionale për të luftuar koronavirusin e ri.

Në veçanti në provincën veriore të Shanxisë, 98,5% e pacientëve të infektuar iu nënshtruan këtyre trajtimeve tradicionale dhe 91,5% e tyre kanë rezultuar me sukses.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Aktualitet

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndetësorë në Britaninë e Madhe, ku 1 në...

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Aktualitet

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Para gjykatës, dy burra shqiptarë kanë pranuar se kanë kultivuar kanabis, pasi një fabrikë “një milion paund” u gjet në pjesën qendrore të Whitehaven – afër stacionit të policisë së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!