Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Tuesday, 25 February 2020 18:45

Mbi 4 900 operatorë nga rreth 600 spitale të mjekësisë tradicionale kineze, të shpërndarë në të gjithë vendin, kanë mbërritur në Hubei për të ndihmuar në kontrollin e epidemisë së koronavirusit.

Pesë ekipe të përbërë nga 757 specialistë mjekësorë të Akademisë së Shkencave Mjekësore Tradicionale Kineze dhe institucione të tjera tashmë janë dërguar në Wuhan.

Mjekësia tradicionale kineze ka qenë aplikuar gjerësisht në trajtimin e 60 000 rasteve duke u dëshmuar efektive në përmirësimin e shkallës së kurimit.

Sipas Administratës Kombëtare për Mjekësinë Tradicionale Kineze, të gjitha ekipet e ekspertëve shëndetësorë, të punësuar në 31 rajone niveli krahinor, përfshijnë të paktën një specialist në këtë disiplinë, ndërsa shumica e autoriteteve lokale kanë të përpunuara në terren planet terapeutike të huazuara nga mjekësia tradicionale për të luftuar koronavirusin e ri.

Në veçanti në provincën veriore të Shanxisë, 98,5% e pacientëve të infektuar iu nënshtruan këtyre trajtimeve tradicionale dhe 91,5% e tyre kanë rezultuar me sukses.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shahini: Për maturën  nuk do të ketë pyetje nga leksione të pazhvilluara në shkollë

Politikë

Shahini: Për maturën nuk do të ketë pyetje nga leksione të pazhvilluara në shkollë

Shahini: Për maturën shtetërore nuk do të ketë pyetje nga leksione të pazhvilluara në shkollëNëpërmjet video-mesazhit të radhës, Ministrja Besa Shahini ka adresuar 3 çështje, një për të cilën ajo...

“U zgjova dhe nuk merrja dot frymë, djalit i dhembte kraharori” – Pink tregon me detaje si u ndje natën që kuptoi se koronavirus i kishte ‘hyrë’ në shtëpi

Show-biz

“U zgjova dhe nuk merrja dot frymë, djalit i dhembte kraharori” – Pink tregon me detaje si u ndje natën që kuptoi se koronavirus i kishte ‘hyrë’ në shtëpi

Këngëtarja e famshme Pink dhe djali i saj u infektuan me virusin vdekjeprurës COVID-19, por fatmirësisht janë shëruar plotësisht. Në një intervistë për “The Ellen DeGeneres Shoë”, Pink tregon me detaje...

Ujqërit zbresin në qytet, pushtojnë San Francisco-n

Globi

Ujqërit zbresin në qytet, pushtojnë San Francisco-n

Pas disa javësh në izolim total në qytetin e San Francisco, kafshë të cilat kanë jetuar deri më tani nëpër male, kanë filluar të zbresin edhe në qytet.Tashmë një qytet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!