Lajm i mirë/ Kontaktet e 11 të infektuarve në Korçë pa shenja sëmundje

E mërkurë, 25 Mars 2020 22:23

Nje lajm i mire vjen nga qyteti i Korçës aty ku këtë të mërkurë nuk është kryer asnjë analizë për Covid-19, pasi askush prej kontakteve të 11 të infektuarve nuk ka shfaqur shenja të sëmundjes.

Mjekët epidemiologë kanë kryer telefonata të shumta me kontakte të 11 personave të cilët tashmë kanë rezultuar pozitivë, duke i intervistuar dhe pyetur për gjëndjen e tyre shëndetësore, por asnjë prej tyre, nuk ka pasur shenjat karakteristike të sëmundjes së shkaktuar nga koronavirusi.

Kujtojmë se një ditë më parë nga Korça janë cuar 10 tampona analizash drejt Tiranës, aty ku 2 prej rasteve kanë rezultuar pozitive ndaj Covid-19.

 
 

Nga ana tjetër sipas protokollit shëndetësor të gjithë kontaktet e afërta të 11 personave të cilët tashmë janë pozitive ndaj Covid-19 janë vetëkarantinuar në shtepitë e tyre për një periudhë 14 ditore, ndersa mjekët epidemiologe dhe stafi i Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Korçë janë duke vijuar gjurmimin e rasteve për të bërë të mundur ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

19-vjeçari vdes në Londër/ Flet tezja: Kishte dhimbje gjoksi, i thanë se është thjesht një grip i keq

Kronikë

19-vjeçari vdes në Londër/ Flet tezja: Kishte dhimbje gjoksi, i thanë se është thjesht një grip i keq

Luca Di Nicola ishte një 19-vjeçar me origjinë nga provinca e Teramos në Itali, i cili vdiq në 24 mars në Londër. Shkak i vdekjes dyshohet të jetë bërë koronavirusi...

Zjarrfikësi italian që ndihmoi gjatë tërmetit: Faleminderit vëllezër shqiptarë, nuk do ta harrojmë

Aktualitet

Zjarrfikësi italian që ndihmoi gjatë tërmetit: Faleminderit vëllezër shqiptarë, nuk do ta harrojmë

Në nëntor udhëhoqi një ndër ekipet e kërkim-shpëtimit për viktimat e tërmetit në Shqipëri.Pino di Gioia, shef i zjarrfikësve në Bari, nuk e fsheh mallëngjimin teksa sheh mjekët shqiptarë që...

“Më e keqja kaloi”, Dolores nis palestrën, e ndihmon Ronaldo

Show-biz

“Më e keqja kaloi”, Dolores nis palestrën, e ndihmon Ronaldo

Më e keqja kaloi: Maria Dolores, nëna e Cristiano Ronaldo, është rikthyer në shtëpi pas operacionit që iu nënshtrua një muaj më parë. Lajmin e ka bërë publik vetë Dolores...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!