Koronavirusi në Shqipëri/302 raste të reja dhe 3 viktima. 258 të shtruar në spitale

E Enjte, 22 October 2020 16:15

 

302 raste të reja dhe 3 humbje jete. Ky është bilanci i Covid-19 në vendin tonë për 24 orët e fundit.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1405 testime, ndërsa 54 qytetarë janë shëruar.

VIKTIMA

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 62 vjeçar dhe një 80 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçare nga Mirdita, me sëmundje bashkëshoqëruese.

NDARJA GJEOGRAFIKE E RASTEVE TË REJA, SIPAS BASHKIVE:

173 të prekur në Tiranë e cila cilësohet vatra më e nxehtë e epidemisë,

30 raste në Lushnje,

12 raste në Fier,

10 raste në Gjirokastër,

9 raste në Elbasan, Kavajë, Mirditë,

8 raste në Gramsh,

5 raste në Krujë dhe Librazhd,

4 raste në Has dhe Peqin,

3 raste në Durrës, Korçë, Lezhë, Mat,

2 raste në Përmet, Delvinë, Tepelenë,

1 rast në Pukë, Pogradec, Dibër, Prenjas, Memaliaj, Kolonjë.

SITUATA NË SPITALET COVID

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 258 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (22 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 302

Të shëruar 54

Humbje jete 3

Testime ditore 1405

Testime totale 112,969

Raste pozitive 18250

Raste të shëruara 10395

Raste Aktive 7390

Humbje jete 465

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve

Tiranë 3653

Durrës 724

Shkodër 494

Fier 487

Korçë 459

Lezhë 369

Elbasan 334

Vlorë 285

Berat 217

Kukës 178

Dibër 95

Gjirokastër 95

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...