Përplasja në Tiranë, mediat italiane: Polici nxori armën

E mërkurë, 25 May 2022 09:31

 

Natë guerile në Tiranë.

Kështu shkruan portali i njohur italian, Fanpage, duke iu referuar përplasjeve të dhunshme në kryeqytetin shqiptar në prag të ndeshjes mes Romës dh Feynoord-it.

Aktet e dhunës u shënuan në disa pika të kryeqytetit shqiptar, duke regjistruar dhjetëra të plagosur dhe të paktën 60 të arrestuar.

 

 

Portali thekson se gjatë kësaj situate kaosi, policia përdori gaz lotsjellës, madje një efektiv policie nxori edhe armën.

 

“Pamjet që bëjnë xhiron e rrjetit tregojnë ‘grupe huliganësh’ të veshur me të zeza, me fytyrë të mbuluar, të armatosur me shkopinj dhe gurë, me shishe e çdo send të mprehtë, jo të gjithë të frikësuar nga forcat e rendit.

Kalojnë rrugës dhe shkatërrojnë: xhama të thyer, makina të dëmtuara, dyqane të sulmuara. Tërbimi i shtyn deri në prag të një godine qeveritare.

Të paktën 20 të plagosur, por numri është shumë më i lartë në dritën e shkatërrimeve dhe aksidenteve, gjatë të cilëve policët, përfshirë edhe ata me rroba civile, nxorën dhe treguan pistoletën, hodhën gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...