Rreziku nga fatkeqësitë natyrore, Shqipëria me rreth të kuq / Siguroni shtëpinë dhe biznesin tuaj në SIGAL

Saturday, 01 October 2022 10:07

 

Fatkeqësitë natyrore edhe për shkak të ndryshimeve klimatike kanë ndryshuar agresivitetin dhe përsëritjen e tyre duke detyruar vende anembanë globit të angazhohen me plane të reja parandalimi.

Shqipëria është një nga vendet më të rrezikuara ku episodi më i fundit me ishte tërmeti i nëntorit 2019 që preku të paktën 11 bashki me pasoja fatale sidomos në disa prej tyre.
Ngjarjet katastrofike të natyrës godasin shumë vende, rajone dhe popullata, por Shqipëria është mjaft e ekspozuar ndaj tyre, veçanërisht nga përmbytjet dhe lëkundjet sizmike.
Pasojat e tyre janë jashtëzakonisht të mëdha në disa këndvështrime. Ato janë të shoqëruara me humbje jetësh njerëzish, me dëme kolosale të karakterit ekonomik e social, por edhe me prishjen e trendit në zhvillimin ekonomik të vendeve.

“Vendi ynë është një vend i dalluar në Europë për aktivitetin e tij sizmik, i cili ndodh kryesisht në disa breza sizmogjen siç është ai Adriatiko-Jonian, brezi Korçë-Ohër-Peshkopi dhe brezi Vlorë-Lushnje-Elbasan-Dibër”. Në këto breza bien tërmete me magnituda të mëdha siç ka qenë tërmeti i vitit 1979 me magnitudë 6.9 të shkallës rihter, tërmeti i Durrësit i vitit 2019 me magnitudë 6.4 ballë të shkallës rihter. Po ashtu edhe tërmeti i vitit 1967 në Peshkopi me magnitudë 6.8 të shkallës rihter”.

Por çfarë duhet të bëjmë për të qenë të sigurtë financiarisht në çdo rast?

Fatkeqësitë natyrore, përfshirë këtu edhe zjarret, shkaktojnë dëme miliona euro të cilat nëse nuk jemi të siguruar do të paguhen nga vetë çka do të thotë kosto shumë e rëndë për çdo familje shqiptare.

Gjatë vitit 2021, në bazë të statistikave që ka Drejtoria e Shërbimit Zjarrfikës, ka patur rreth 250 zjarre në banesa. Në përgjithësi ndodhin nga bombulat e gazit dhe sistemet elektrike.

“Shtëpia apo apartamenti është investimi ynë më i madh. Por asnjëherë nuk duhen harruar rreziqet që na kanosen.
Ne nuk mund të parandalojmë fatkeqësitë natyrore, por duke u siguruar ne kthejmë pronën tonë në gjendjen e mëparshme, pa shpenzuar vetë asnjë qindarkë.

Ju mund të siguroni shtëpine tuaj nga zjarri, eksplozioni, demtimet nga ujit, tërmetet ose vjedhjet;

Ju mund te siguroni Përgjegjësinë ndaj Palëve të treta per dëme që mund t’i shkaktoni JU komshinjve ne pronen e tyre apo të afërmve tuaj që mund të jenë të pranishëm gjatë një aksidenti brenda shtëpisë tuaj.

Siguracionin e Shtëpisë tashmë mund ta blini kudo që të jeni. Në makinë, në shtëpi, në një takim, në zyrë apo edhe në një bar kafe.
Mjafton vetëm një celular apo një laptop dhe çdo shërbim që lidhet me sigurinë e pasurisë suaj, është vetëm një klikim larg duke ju kursyer kohë, dhe para.


Siguroni apartamentin, vilën, shtëpinë private nga humbja, dëmtimi ose shkatërrimi pa qenë nevoja të paraqiteni në një zyrë SIGAL por direkt nga celulari apo laptopi juaj.

Hyni në www.sigal.com.al dhe blini direkt nga celulari siguracionin e shtëpisë. Shpejt, Thjesht dhe Sigurtë”.

Të jesh gjithmonë pranë klientëve. Tu japësh çfarë kërkojnë dhe u nevojiten. Të paguash dëmet në kohë dhe të ecësh me hapin e kohës. Ky është çelësi i suksesit për kompaninë SIGAL UNIQA Group Austria.

Këtë fakt e pranojnë me gojën e tyre vetë klientët.

“Edhe unë si shumë shqiptarë të tjerë pata dëmtime në pronën time dhe dëmshpërblimi nga këto dëmtime më është kryer nga SIGAL UNIQA Group Austria në një kohë shumë rekord. Këshilloj të gjithë shqiptarët që, si unë, të kryejnë sigurimin e pronës pranë kësaj kompanie pasi është një kompanie serioze dhe e përgjegjshme“, shprehet Edmond Abdyli, klient.

“Zgjodha SIGAL-in sepse SIGAL për mua është një kompani që ja vlen besimi që i jep klienti”, thotë ndër të tjera Ermira Gjonça, biznesmene dhe kliente e SIGAL UNIQA-s.

Siguroni pronën tuaj nga rreziqet natyrore dhe jo vetëm. Por mos harroni! Aq e rëndësishme sa sigurimi i pronës tuaj, është dhe kompania që zgjidhni. SIGAL, pjesë e UNIQA INSURANCE Group, është një garanci më shumë për sigurinë tuaj.

https://www.youtube.com/watch?v=7SJZBCH70tY&feature=emb_title

NËSE DONI TË SIGUROHENI KA VETËM 1 EMËR, SIGAL UNIQA Group Austria

Për më shumë informacione, kontaktoni në:

Web: www.sigal.com.al

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

WhatsApp: +355 68 606 2829

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...