Pedagogët e universitetit kërkojnë vlerësim dinjitoz: Jo 7%, por 50% rritje të pagave !

Premte, 14 October 2022 11:16

 

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve i ka bërë thirrje për protestë sot në orën 11:00 para Universitetit të Arteve, në veçanti stafit akademik të institucioneve të arsimit të lartë, punonjësve ndihmës akademikë dhe administratë, anëtarëve të senateve dhe të bordeve të administrit të institucioneve të arsimit të lartë.

Në thirrje thuhet se sindikata është e vendosur të vijojë mbështetjen e kërkesave drejtuar Qeverisë edhe pas premtimeve të shpallura publikisht për rritjen e pagave 7% nga Buxheti i Shtetit, pasi Sindikata e quan të papranueshme këtë shkallë rritje, e cila nuk indekson as inflacionin e këtij viti, e jo më atë të akumuluar dhe të paindeksuar ndër vite.


Sindikata insiston në rritjen 30% këtë vit dhe 20% vitin e ardhshëm, si parakusht për trajtimin dinjitoz të punonjësve.

Sindikata gjykon që tarifat e studentëve t’u kthehen prapë atyre në shërbime dhe jo të përdoren për paga personeli.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...