Komedia “Farsa e Kurorës”, shkon në teatrin e Gjirokastrës

Tuesday, 14 May 2019 11:35

Premiera e komedisë “Farsa e Kurorës” me autor Arben Iliazin dhe regji të Ledian Gjeçit u shfaq për publikun në sallën Moliere në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivgoli”. Ky projekt teatror u realizua në bashkëpunim me teatrin “Zihni Sako” në qytetin e Gjirokastrës. Pas mbrëmjes në Tiranë shfaqja premierë do të vijojë për tre mbrëmje me radhë në teatrin “Zihni Salo” nga data 14 deri më 16 maj. Me regji nga Ledian Gjeçi rolet në skenë luhen nga aktori Xhuliano Brisku që vjen si dashnori, Erion Hinaj në rolin e Dinos si bashkëshorti dhe aktorja Dajana Nenaj në rolin e gruas së re me emrin Kamila, që janë tre protagonistët e komedisë farsë. “Farsa e Kurorës” vjen në skenë si një vepër e ndërtuar brenda një konflikti thelbësor familjar, që zhvillohet në sy të publikut. Regjisori Ledian Gjeçi shprehet se vazhdon të ketë në vëmendjen e tij vepra të autorëve shqiptarë për ti sjellë në teatër. “Zgjodha këtë vepër për në skenë, sepse besoj se kemi çfarë ti themi realitetit shqiptar, por edhe sepse kam një ndjeshmëri të veçantë ndaj dramës shqipe. Shfaqja është premierë në Teatrin Kombëtar Eksperimental, pastaj do të vijojë edhe në teatrin e Gjirokastrës “Zihni Sako”, pasi kjo që po bëjmë është projekt i këtij teatri”, tregon regjisori Gjeçi. Me tre aktorë në skenë vepra sipas regjisorit Ledian Gjeçi do ta bëjë publikun të reflektojë. “Në ngjarjet e veprës publiku do të gjej mundësinë për t’u argëtuar, por dhe për të reflektuar mbi lakminë e mbi tradhtinë”, shprehet mes të tjerave regjisori i komedisë “Farsa e Kurorës”. Ndërsa mbrëmë për publikun u soll në skenë kjo premierë, në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” po vijojnë të shfaqen pjesë të ndryshme të autorëve shqiptarë, por dhe të huaj për publikun. Ndërsa një pjesë janë premiera, të tjerat janë dhe rikthime në skenë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Aktualitet

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Gjykata e Lezhës ka nxjerrë nga qelia kreun e Dhomës së Tregtisë të arrestuar tre ditë më parë në kuadër të një hetimi për vdekjen e një punëtori në një...

Turqia merr vendimin, hap kufijtë për refugjatët që duan të hynë në BE

Globi

Turqia merr vendimin, hap kufijtë për refugjatët që duan të hynë në BE

Refugjatët në Turqi ua mësynë kufijve evropianë të premten, pasi një zyrtar turk deklaroi se kufijtë janë hapur, në përgjigje të përshkallëzimit të luftës në Siri.Të enjten, 33 ushtarë turq...

Ëndërronte të bëhej futbollisti i njohur, i riu përfundon në ...

Sport

Ëndërronte të bëhej futbollisti i njohur, i riu përfundon në ...

E pranoi që në çastin e parë kur u mor në pyetje nga policia: ‘Është e vërtetë, kam ardhur këtu për të shitur drogë’. Tani dëshiron ta nisë nga e para...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!