‘Të mjerët, po ndryshojnë historinë’/ FMT reagon pas skandalit në Gjirokastër

Diel, 11 August 2019 13:29

Forumi për mbrojtjen e Trashëgimisë kulturore ka denoncuar një tjetërsim të kupolës së xhamisë në Gjirokastër të propaganduar nga Edi Rama në Facebook.

Rama shkruante sot se po e nxjerrin në dritë xhaminë, por që në fakt vetëm po i shkatërrojnë të gjitha vlerat që ai monument ka pasur.

Po i shkatërrojnë vlerat, duke hequr pllakat e vjetra dhe duke e restauruar sikur janë duke shtruar dyshemetë e ndonjë lokali

‘Ky eshte nje turp – ta mbaje kush e ka bere!

Mire kryeministri se nuk ja ka idene ketyre gjerave, por Instituti i Monumenteve pse ka degraduar deri ne kete pike sa te tjetersoje teknikat shekullore mesdhetare te mbulimit?

Kjo eshte e tmerrshme!

Po tjetersohen objektet me perfaqesuese te vendit dhe eshte hedhur ne plehra Karta e Restaurimit.

Forumi prej vitesh ngulmon qe duhen nderprere restaurimet, dhe te behen vetem punime konsolidimi te monumenteve ne rrezik, pasi ne ate Institut te mjeruar nuk ka me kapacitete profesionale’, shkruhet në reagimin e Forumi për mbrojtjen e Trashëgimisë kulturore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Visar Zhiti, letër nga SHBA-ja: Kujtomë edhe mua, kur më sulmoi ish-oficeri me armë...

Politikë

Visar Zhiti, letër nga SHBA-ja: Kujtomë edhe mua, kur më sulmoi ish-oficeri me armë...

Shkrimtari Visar Zhiti i ka derguar nje leter te gjate Agron Tufes, ish kreut te Institutit per Studimet dhe Pasojat e Krimeve të Komunizmit, qe prej ditesh tashme ndodhet me...

Polemika për ndarjen e tribunave, reagon Tirana: Policia nuk e merr përsipër ndeshjen…

Sport

Polemika për ndarjen e tribunave, reagon Tirana: Policia nuk e merr përsipër ndeshjen…

Të premten në orën 19:00, në “Air Albania”, do të luhet derbi i kryeqytetit, mes Partizanit dhe Tiranës.  Gjatë ditës sotme, Partizani ka publikuar çmimet e biletave dhe ndarjen e...

Solidariteti pas termetit, Haradinaj: Sot u kthyen në Shqipëri të strehuarit në kampin e Prizrenit

Aktualitet

Solidariteti pas termetit, Haradinaj: Sot u kthyen në Shqipëri të strehuarit në kampin e Prizrenit

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar me një postim në faqen e tij në facebook pas kontributit të madh që dha Kosova në ndihmë të Shqipërisë pas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!