Ismail Kadare, fiton “Nobelin” amerikan. Ja shuma që do të marrë

E Enjte, 17 October 2019 09:16

Shkrimtari shqiptar i njohur në të gjithë botën ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt 2020”.

I përshkruar si “Nobel Amerikan”, çmimi Ndërkombëtar i Letërsisë Neustadt është një çmim 50,000 dollarë amerikanë që i jepet çdo dy vjet një poeti, romancieri ose dramaturgu.

Mbrëmjen e të mërkurës, Kadare u përzgjodh fituesi çmimit ndërkombëtar.

Kujtojmë se Kadare ishte pretend për Nobelin në Letërsi, por çmimi iu akordua mbështetësit të Millosheviçit, Peter Handke

Është poet dhe prozator, dhe një nga përfaqësuesit më të shquar të letërsisë shqiptare. Vepra poetike e Ismail Kadaresë shquhet për idetë e thella dhe për figuracionin e pasur e origjinal; rol me rëndësi për pasurimin e poezisë shqiptare. Në fushën e prozës, Ismail Kadare ka lëvruar tregimin, novelën dhe romanin.

Novela e tij e parë e madhe janë: “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1963) dhe “Kronikë në Gur” (1971). Për të vijuar më pas me: “Pallati i ëndrrave”, “Prill i thyer”, “Dosja  H” etj. Proza e Kadaresë vlerësohet për poezinë dhe eksplorimin e saj të pashembullt. Puna e  Kadaresë është një testament monumental për vëzhgimin e tij se si “shkrimtari është armiku natyror i diktaturës”.

Romanet e tij janë përkthyer në dyzet e pesë gjuhë. Në 2005 ai u nderua me çmimin inaugurues të “Man Booker International” dhe më pas i “Princit të Asturias” (2009) etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Harry dhe Meghan larg nga Mbretëresha, shihni çfarë mund të hanë tani

Lifestyle

Harry dhe Meghan larg nga Mbretëresha, shihni çfarë mund të hanë tani

Kuzhina e Meghan dhe Harry ndryshon. I hapet drita jeshile shumë ushqimeve që në Buckingham Palace ishin të ndaluara. Dritë jeshile për hudhrat dhe qepët, edhe për salcën e makaronave...

Krimi makabër/ Kërkohej në gjithë Europën, shqiptari kapet në ...

Aktualitet

Krimi makabër/ Kërkohej në gjithë Europën, shqiptari kapet në ...

Policia e Riminit, në zbatim të një mandat arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Gjykata e Tiranës e të shpërndarë nga Interpol, ka arrestuar një shqiptar 32-vjeçar, formalisht rezident në Rimini...

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri: Informuam ambasadorët e huaj mbi dialogun me opozitën jashtë parlamentit, na inkurajuan

Politikë

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri: Informuam ambasadorët e huaj mbi dialogun me opozitën jashtë parlamentit, na inkurajuan

OSBE ka mbledhur sërish tryzën për Reformën Zgjedhore dhe Damian Gjiknuri bëri me dije se si pjesë e tryezës së ‘marrëveshjes’ informoi bashkë me Rudina Hajdarin ambasadorët e huaj rreth...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!