70 vjetori i Teatrit “Migjeni”, përmendet Enver Hoxha, asnjë mbështetje për grevën e Teatrit kombëtar!?

Hënë, 04 November 2019 14:02

Nga Qamil Gjyrezi

Mrëmë “Teatri Migjeni” me rastin e 70 vjetorit, është tashmë zyrtarisht "Nder i Kombit". Presidenti i republikës Z. Ilir Meta vlerësoi me titullin e madh këtë symbol të artit dhe kulturës shkodrane dhe shqiptare. Në këtë aktivitet u vlersuan shumë artistë dhe artiste me kontribute të cmuara në këtë 70 vite nga presidenti i Republikës Meta! Artistët e pranishëm tarnsmetuan emocionet e tyre për rolet që kanë luajtur në Teatrin “Migjeni”! Brezi i artistëve të rinj, duhet punojë shumë për të cuar përpara këtë institucion të qytetit të Shkodrës, në planin artistik dhe social. Por dicka më bëri përshtypje kur në dokumentarin e transmetuar për këtë eveniment, u përmend Enver Hoxha i “cili mbeti” i habitur nga drama që ndoqi në Shkodër në ata vite e dha urdhër që të ndërtohet teatri! Ose më skandaloze ishte pohimi i një ish-shkrimtari ose i një ish-aktori, kur pohuan i kishte bërë artistë Enver Hoxha! Është e turpshme e as etike që në evente të tilla të përmendet emri i një krimineli që i ka bërë dëme të mëdha shqiptarëve dhe Shqipërisë duke i varfëruar dhe izoluar! Me të vërtetë, ata treguan të vërtetën dhe i’a shpërblyen ish-diktatorit, por a harruan të burgosurit politik dhe artistët që nuk kanë patur mbështetje dhe biles janë burgosur?! Të gjithë drejtuesit në diktaturë kanë bërë dicka për artin dhe ekonominë! Edhe Edi Rama ka investuar në Teatrin Migjeni në këto 6 vjet, por ka persekutuar me qëllim Shkodrën me fonde dhe projekte edhe si pasojë e keqmenaxhimit nga drejtuesit e paaftë të sja në vite! Mendoj se në këtë aktivitet, duhet të dërgohej edhe një mesazh mbështetje për Teatrin Kombëtar dhe ne mbrojtjen e tij! Biles shumë pak aktorë shkodranë, kanë mbështetur kauzën e teatrit kombëtar! Artistët duhet të mbështesin njëri tjetrin në kauzat e tyre artistike dhe shoqërore! Pra disa ditësh u promovua një ekspozitë me vlera të jashtezakonshme e piktorit te mirënjohur Avni Delvina për Teatrin Kombëtar dhe në mbrojtje të tij! Arti dhe kultura lokale, kanë nevojë për mbështetje dhe reforma të vërteta për të ardhmen. Kam besim se P.D. dhe Zoti Basha do të përpilojnë një projekt, që do të zhvillojë arti, teatrin dhe kulturën me vlera të vërteta! Edi Rama e shaktërroi edhe artin e kulturën, duke i’u lënë në dorë ministrave të papërgjegjshëm dhë të paaftë, duke grabitur fondet dhe duke I’u dhëneë miqve dhe të preferuarve të tyre! Kulmi arriti për shembjen e Teatrit Kombëtar, për të ndërtuar kulla për ologarkët e Erion Velisë dhe Edi Ramës! Arti dhe kultura janë pjesë e rëndëishme e një qyteti dhe e një kombi! Shteti duhet t’i vlerësojë dhe mbështesi artistët dhe artin! Ata janë pjesa shpirtërore e një shoqërie!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!