Tomi dhe Xheri mbushin 80 vjet

Hënë, 10 February 2020 18:43

Të gjithë jemi rritur me macen dhe miun që jetonin në shtëpinë e njejtë e që krijonin komplote e telashe pa ndalur, shkruan KultPlus.

Tomi dhe Xheri kanë qenë ndoshta pjesa më e mirë e fëmijërisë së secilit prej nesh.

Ndërsa sot, Tomi dhe Xheri mbushin plot 80 vjet nga lansimi i tyre i parë në ekranet televizive.

Ndërtimi i duos ishte realizuar nga Departamenti i Animacionit i MGM, ku krijuesit Bill Hanna dhe Joe Barbera punuan në të. Ata kishin luftuar të imitonin suksesin e studiove të tjera, që kishin prodhuar karaktere si Porky Pig dhe Mickey Mouse, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Nga mërzia, animatorët, të dy nën moshën 30 vjeçe, filluan të shfaqin në pah idetë e tyre. Barbera tha se ai e donte shumë konceptin e thjeshtë të një karikaturë mace dhe miu, me konflikte dhe ndjekje, edhe pse ishte bërë për hera të panumërta më parë.

Për herë të parë ajo u publikua në vitin 1940. Debutimi u bë hit dhe u solli atyre një nominim Oscar për filmin më të mirë të shkurtër. Pavarësisht punës së tyre, animatorët nuk u besuan në punën e tyre.

Ndryshimi erdhi kur atyre iu arriti nga një figurë me ndikim në industri në Teksas, kur pyeste se kur ajo do të shihte sërish një tjetër episodë nga ato “vizatime të mrekullueshme të maceve dhe miut”.

Jasper dhe Jinx, siç u emërtuan për herë të parë, u bënë Tom dhe Xheri.
Sipas Barbera nuk ka pasur ndonjë diskutim në të vërtetë për personazhe të heshtura, por pasi u rritën me filma të heshtur që Charlie Chaplin, krijuesit e dinin se mund të dilte qesharake filmi i animuar pa dialog. Muzika e kompozuar nga Scott Bradley nënvizoi aksionin si rrjedhojë.

Kryeveprat e vazhdueshme i ndihmuan dyshes së animuar të fitojnë shtatë çmime ‘Academy Awards’ dhe të ardhura astronomike nga filmat artistik.

37 komente

 • Përgjigju Authext

  Viagra Drogen cialis order online

  Diel, 21 November 2021 04:04 komentuar nga Authext
 • Përgjigju voitors

  when do prednisone side effects start

  Hënë, 15 November 2021 12:27 komentuar nga voitors
 • Përgjigju dapoxetina generico

  What Is Amoxicillin And Clavulanate Potassium

  Hënë, 15 November 2021 03:12 komentuar nga dapoxetina generico
 • Përgjigju stromectol cost

  Purchase Celebrex Online

  Diel, 14 November 2021 03:58 komentuar nga stromectol cost
 • Përgjigju prednisone canadian pharmnacy

  cialis supperstore

  Saturday, 13 November 2021 03:32 komentuar nga prednisone canadian pharmnacy
 • Përgjigju Viagra

  Comprar Cialis 20 Mg Original

  E mërkurë, 10 November 2021 20:59 komentuar nga Viagra
 • Përgjigju roftomo

  generic finasteride international

  Hënë, 08 November 2021 18:22 komentuar nga roftomo
 • Përgjigju Propecia

  lowest price tadalafil

  Hënë, 08 November 2021 18:19 komentuar nga Propecia
 • Përgjigju Emuccenna

  is furosemide a diuretic

  Hënë, 08 November 2021 12:15 komentuar nga Emuccenna
 • Përgjigju Lasix

  Trama Propecia

  Hënë, 08 November 2021 07:27 komentuar nga Lasix

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...