Montefiore:Sot ditelindja e heroit tim Babel pushkatuar nga Stalini

Tuesday, 14 July 2020 16:44

Një prej heronjve të mi te letersise lindi sot Isaac Babel autor i Odessa Stories duke ndezur bosin e gangsterit Benya Krik & Red Cavalry bazuar në aventurat e veta si një shkrimtar hebrenj duke kalueruar me Kozakët brutalë gjatë luftës civile. Klasike. Në vitin 1940 Ai u pushkatua nga Stalini. Gjithmonë kurioz për fuqinë dhe rrezikun ai bëri gabim duke pasur bashkëshorte lidhjen e shefit të NKVD Jezhov.Kur Yezhov u shkatërrua nga Stalini, Babeli u tërhoq në mulli. Tragjike.Ai ishte 45. Një nga shkrimtarët e shquar rusë dhe hebrenj të 20'. Lexojeni ate neqofte nëse nuk e keni lexuar ende. Njiheni nëse e keni njohur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...