Faik Konica 1901/"Vajtim per roberi te Shqiptareve"

E mërkurë, 13 Janar 2021 08:29

🇦🇱O të humbur shqipëtarë,
Seç qenkeni për të qarë!
Për të qar’ e për të sharë,
Për të shar’ e për të vrarë!
Armiqtë mbë dhé ju hodhnë,
Dhe ju shtypnë sa u lodhnë!
Sa u lodhn’ e sa ju ngopnë
Ju gdhendnë edhe ju rropnë.
As bukë, as brekë s’ju lanë,
Ju punoni, ata hanë!
Nuk ju lan’ as pakë nderë
Q’e kini pasur përherë.
As nder, as turp, as gjak s’kini
Unji kryet dhe po rrini.
I duroni vet armiqtë;
Prisni vdekjen apo vdiqtë?
Shërbëtorë t’Anadollit,
Kleçk e lodra të Stambollit.
NĂ« mos u shove fare,
Ndizu, zemra shqipëtare!
O shqipëtarë barkzbrazur,
Fustançjerr’ e këmbëzbathur
Zemërohuni një herë,
Mprehni kordhët për të prerë,
Mprehni kordh’ e mprehni pallë
Të ju ndritin yj mi ballë,
Ti frikësoni zuzarët
Ç’i shuan shqipëtarët,
E në vend tuaj të rroni
Si të doni e si të thoni!

Faik Konica 1901 🇦🇱
"Vajtim per roberi te Shqiptareve"

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte nĂ« mbrĂ«mje do tĂ« mĂ«sohen dy “biletat” e tjera gjysmĂ«finale tĂ« Champions-it.   NĂ« orĂ«n 21:00 do tĂ« luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi mĂ« favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi tĂ« publikohet lista me 100 pionierĂ«t revolucionar tĂ« revistĂ«s TIME nĂ« fusha tĂ« ndryshme tĂ« jetĂ«s, Dua Lipa zbukuron kopertinĂ«n e saj tĂ« re si njĂ« nga njerĂ«zit mĂ«...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e pĂ«rgjithshme e kompanisĂ« “Mini Invest Albania”   NdonĂ«se pandemia ka ndikuar nĂ« kĂ«rkesĂ«n pĂ«r mĂ« shumĂ« komoditet, kĂ«rkesat janĂ« qĂ« edhe rehatia tĂ« jetĂ« me marka. KĂ«shtu shprehet...