Sot u largua një grua e rrallëkulturuar.

E mërkurë, 09 February 2022 17:06

 

Sot u largua nga jeta Kadrie Kadare ,nje vlere e rralle njerezore ne mbrojtje te gjuhes shqipe .

Ajo ishte motra e gjeniut te letrave shqipe Ismail Kadare dhe te po nje njeriu tjeter te shquar te fushes se tij Dr.Shahin Kadare.
Kadria do ti mungoje shume redaksive si nje mbrojtese e flakte e gjuhes shqipe. Ishte motra e perkushtuar , por te gjithe e njihnin per ate parameter te rralle intelektual si njohese dhe redaktore nga me te shquarat , nga ai lloj qe sot nuk ekziston me.
Hapat nuk i ndiheshin kur hynte ne redaksi por i ndihej shqisa e fuqishme e redaktores, e njoheses se mire te gjuhes dhe ishte mburoje per kete te fundit ndaj cdo injorance dhe mediokriteti qe kishte nisur te perhapej me shpejtesi ne kete fushe.
Eshte e veshtire ti thuash lamtumire vlerave te tilla dhe do te mungoje jo vetem shqisa e saj ne mbrojtje te gjuhes, por edhe zeri kur ajo recitonte 'Etheninin' rusisht ne menyre te shkelqyer.

Eshte e veshtire t'ju thuash lamtumire vlerave te tilla...

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...