Historia e 13 festivaleve të filmit shqiptar, ja fituesit në vite

Premte, 04 May 2018 16:53

Festivalet e filmit lindën në mesin e viteve 70-të, atëherë kur kinostudioja “Shqipëria e re” prodhonte plot 14 filma artistikë në vit, mbi 30 filma dokumentarë dhe disa filma vizatimorë. Me nismën e regjisorit Kristaq Dhamo, Festivali i Parë u mbajt në vitin 1976, ku fitues dolën filmat “Beni ecën vetë” dhe “Në fillim të verës”. Festivali i dytë u zhvillua në 1977 dhe deri në vitin 1999 u zhvilluan ccdo dy vjet. Në festivalin e katër u nda filmi vizatimor dhe ai dokumentar në një fesitval më vete, për t’u bashkuar në 1991. Festivali i 10 u zhvillua në vitin 1995, i  11 në 2000, i dymbëdhtjeti në 2006 dhe në 2012 festivali i 13-të. Eshtë koha për festivalin e radhës, në 2018 apo 2019.

Fituesit në vite:

1976: “Beni ecën vetë” i Xh. Kekos dhe “Në filim të verës”, G. Erebara

1977: “Lulëkuqet mbi mure” i Dh, Xhuvanit

1979: “Gjeneral Gramafoni” i V. Gjikës

1981: “Ballë për ballë” i P. Milkanit, K. Ccashku

1983: “Njeriu i mirë” I. Mucca, K. Mitro

1985: “Dora e ngrohtë”, K. Ccashku

1987: “Rrethimi i vogël”, S. Kumbaro

1989: “Pranvera s’erdhi vetëm”, P. Milkani

1991: “Balada e Kurbinit”, K. Ccashku

1995: “Zemra e nënës”, B. Bisha

2000: “Kolonel Bunker”, K. Ccashku

2006: “Kukumi”, I. Qosja

2013: “Lindje Perëndim Lindje”, Gj. Xhuvani

/55news.al/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!