Skandal/Nesër anullohet shfaqja në teatrin e Vlorës, ka dëgjesë publike Rama!

E Enjte, 10 May 2018 18:53

“Nesër shfaqja anullohet. Ka dëgjesë publike” Ky është njoftimi i regjisorit të shfaqjes “Senatori Fox” dhe i teatrit të Vlorës, Roland Minga.

Denoncimi vjen nga Genc Deromemaj ne rrjetin social FB i cili shkruan

“Nesër shfaqja anullohet. Ka dëgjesë publike” Ky është njoftimi i regjisorit të shfaqjes “Senatori Fox” dhe i teatrit të Vlorës, Roland Minga.

Një njoftim i dytë që pason njoftimin e parë, të disa ditëve më parë, kur regjisori Minga shkroi në faqen e tij në facebook “Shfaqja u anullua me forcë”. Atë ditë, shfaqja u anullua për një koncert të rinjsh amator.Ky është realiteti i dhimshëm i teatrit të Vlorës, ku një shfaqje aktorësh profesionistë anullohet për dëgjesa politike të partisë në pushtet dhe një koncerti amatorësh.Nuk ndodh në asnjë vend të botës.Në atë botë të qytetëruar, ku pikërisht kjo qeveri që anullon shfaqjen, betohet se është duke i përmbushur detyrat e Evropës.Është pikërisht kjo qeveri që sillet me artin në mënyrën më antiart, duke filluar që nga sjellja me Teatrin Kombëtar e deri me Teatrin e Vlorës.

Sot, salla e teatrit të Vlorës, do të mbushet plot.Por, jo për shfaqjen, por, për politikën.Po ata vlonjatë që duhet të shkonin për të parë shfaqjen, do të shkojnë aty për të parë e dëgjuar politikën në farsën e radhës, që qeveria në pushtet e quan “Dëgjesë publike për bashkëqeverisje me qytetarët”.
Dhe meqë ju të qeverisë e të bashkisë do të bëni dëgjesë publike në teatër, fillojeni dëgjesën me problemet që ka teatri i Vlorës, sepse do të mësoni shumë gjëra të hidhura dhe do të kuptoni se në qytet ka humbur shpresa e ka më pak lumturi, pikërisht sepse arti është në krizë dhe qeveria e pushteti lokal i majtë “krihen” me krizën e artit".

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Manjani ironizon Koçijançiç: Falë kontributit të Delegacionit të BE në Tiranë, jemi pa gjykata

Politikë

Manjani ironizon Koçijançiç: Falë kontributit të Delegacionit të BE në Tiranë, jemi pa gjykata

Ish-ministri Ylli Manjani ka ironizuar deklaratën e zëdhënëses së Bashkimit Europian, Maja Koçijançiç, e cila shprehu mbështetjen për Ambasadorin e BE-së në Tiranë. Në një publikim në rrjet, Manjani shprehet me...

Po riparonte defektin në Yzberisht, dëmtohet punonjësi i OSHEE!

Aktualitet

Po riparonte defektin në Yzberisht, dëmtohet punonjësi i OSHEE!

Një punonjës i Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka mbetur i dëmtuar gjatë punimeve për rregullimin e defektit në zonën e Yzberishtit në Tiranë. Sipas njoftimit të OSHEE...

Një vjedhje në dy ditë/ ‘Skifterët’ shigjetojnë ‘bishat’ luksoze në kryeqytet, zonat dhe markat e preferuara

Aktualitet

Një vjedhje në dy ditë/ ‘Skifterët’ shigjetojnë ‘bishat’ luksoze në kryeqytet, zonat dhe markat e preferuara

Markat më të preferuara janë “Mercedes-Benz”, “Range Rover” “BMW” dhe “Audi” ndërsa zonat ku janë regjistruar më tepër vjedhje në kryeqytetin shqiptar janë rruga “Myslym Shyri”, “ish-Blloku”dhe “21-Dhjetori”, “Zogu i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!