Elbasan/ “FestFolk” rizgjon dashurinë e fëmijëve për folklorin

Hënë, 14 May 2018 16:09

Qendra Kulturore e Fëmijëve në Elbasan ka gjetur një mënyrë origjinale për të ngjizur gjurmët e traditës që në moshë të vogël.

Me moton “Fest Folk” është organizuar një festival ku fëmijët, ndryshe nga sa janë mësuar tashmë, kanë interpretuar vetëm nën tingujt e muzikës popullore tradicionale.

Drejtori i Qendrës Kulturore të Fëmijëve, Martin Kushi, e cilësoi këtë festival, siguri për të ardhmen e trashëgimisë sonë kultutore.

Ndërsa mësuesit e muzikës dhe koreografët tregojnë se fillimi ishte pak i vështirë, pasi fëmijët nuk shprehin dëshirë dhe kënaqësi për muzikën popullore, por më pas ata u dashuruan me të.

Në këtë festival morën pjesë më shumë se 20 shkolla dhe interpretuan rreth 380 fëmijë.

Organizatorët synojnë ta vazhdojnë edhe vitet e ardhshme këtë festival, në mënyrë që dashuria për folklorin të ringjallet mes fëmijëve dhe të rinjve.

vb

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!