Portretet shprehëse të Thaçit në Galerinë “Kalo”

Hënë, 14 May 2018 16:20

U deshën 3 dekada që artisti Fabio Thaçi të vijë në vendlindje për të sjellë një cikël portretesh në të parën ekspozitë vetjake.

“Kur je përballë një portreti të vërtetë, gjithmonë mundohesh të lexosh psikologjinë e personit që ke përballë, çfarë karakteri ka dhe çfarë mendon në momentin që t’i bashkëbisedon. Portreti është më tepër shkas. Unë e kam gjetur si pretekst për të shprehur gjëra të ndryshme”, tha Fabio Thaçi, piktor.

Në sytë e këtyre personazheve anonimë ndihet ankthi, kurioziteti, frika e dhimbja, emocione njerëzore që artisti i ndërthur me mjete moderne të ekspresionizmit.

“Kam nja dy piktura që ngjajnë si mumjet e Egjiptit. Personi do të shprehet dhe i bllokohet diçka. Shpeshherë gjatë jetës, gjatë ditës, ti do të thuash një gjë dhe nuk e thua dot deri në fund”, shtoi më tej ai.

Autor i Muzeut “Onufri” në Berat dhe prej vitesh restaurator, Thaçi nuk mund t’i shmangej ndikimit fetar në pikturën e tij.

“Kjo piktura ishte një person që e njihja dhe e pëlqeja shumë. Gjithmonë më dukej një njeri shumë i pastër, i drejtë, ndaj dhe e vura këtë që i takon një aureole në kokë”, u shpreh ai.

Portretet e Thaçit do të ekspozohen deri më 31 maj në Galerinë “Kalo”.

j

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!