“Emri” i Maqedonisë, Nimetz iu shkruan homologëve Kotzias-Dimitrov

E mërkurë, 11 Prill 2018 12:37

Përpara bisedimeve të së enjtes mes ministrave të Jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë mbi çështjen e emrit të kësaj të fundit, ndërmjetësuesi i Kombeve të Bashkuara, Matthew Nitmetz, raportohet t’u ketë dërguar të dy diplomatëve një letër, ku nënvizohen parametrat e një zgjidhjeje të mundshme.

Athina nuk i ka mohuar raportimet se e ka marrë një letër të tillë gjatë së martës, por as nuk e ka konfirmuar këtë gjë.

Sipas burimeve, letra përmban vlerësimet e Nimetz pas raundit të fundit të bisedimeve, që u mbajt më 30-31 mars, mes Nikos Kotziasit dhe homologut të tij maqedonas, Nikola Dimitrov, në Vjenë.

Mes shumë çështjeve të mprehta, gjatë bisedimeve të së enjtes në Ohër të Maqedonisë, Greqia kërkon të arrijë progres mbi të gjitha për emrin që do të përdorë fqinji i saj verior në marrëdhëniet e saj me këdo tjetër.

Kotzias e ka theksuar vazhdimisht se bisedimet do të vazhdojnë derisa të dyja palët të arrijnë marrëveshje gjithëpërfshirëse. /tch/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!