Vidhnin banesa e biznese, pesë ‘skifterë’ bien në rrjeten e policisë

E Enjte, 12 Prill 2018 09:28

Ruanin rastin që pronarët nuk ihsin në banesa ose larg bizneseve të tyre për të grabitur sende me vlerë si bizhuteri, të holla dhe çdo gjë tjetër që mund të gjenin, duke përdorur ballkonet për të depërtuar. Pas hetimeve të gjata, policia në Annino Gargano, arriti të arrestojë një bandë të përbërë nga pesë persona, vetëm disa minuta pasi kishin kryer grabitjen e fundit në një shtëpi në Campomorone (Itali).

Hajdutët, të gjithë me origjinë shqiptare dhe midis 18 dhe 34 vjeç, ishin krejtësisht të pa proceduar, kryenin lëvizje të shumta me automjete. Natën e fundit, ata të pestë u ngjitën në një makinë dhe u drejtuan për në Campomorone, por ky ishte udhëtimi i fundit i tyre pasi u kapën nga policia.

Disa minuta pas arritjes në qytet, në Lansasco makina u ndal dhe dy burra u larguan, më pas u identifikuan dy të rinjtë, 18 dhe 19 vjeç, të cilët arritën në një shtëpi, ndërsa bashkëpunëtorët mbetën në makinë për të vëzhguar.

Të dy vjedhësit kanë identifikuar apartamentin që do të goditet nga dritat jashtë, dhe u ngjitën për të arritur në ballkon. Këtu, ata përdorin një levë për të hapur dritaret ose dyert e jashtme. Me shpejtësi, grabisin bizhuteritë dhe paratë dhe vrapojnë përsëri në makinë.

Arratisja nuk zgjati gjatë pasi policia ndërkohë i bllokoi ata në Bolzaneto për t’i kontrolluar.

Në makinë kanë gjetur të gjitha mjetet vjedhura si dhe disa kapele që përdoret për të mbuluar fytyrën e tyre.

Të pesë burrat u arrestuan më pas dhe u dërguan në burg me akuzën e vjedhjes së rëndë. Prej tyre, vetëm njëri është me leje të vlefshme qëndrimi, ku jetonte me gruan dhe djalin në Sampierdarena dhe zyrtarisht punonte si murator.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!