Pas vizitës në Ohër, Kotzias takim me Behgjet Pacollin dhe presidentin Hashim

E Enjte, 12 Prill 2018 12:19

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ndaloi në Maqedoni mëngjesin e kësaj të enjteje, përpara se të udhëtojë drejt Prishtinës, ku do të pritet nga kryediplomati kosovar, Behgjet Pacolli, dhe presidenti Hashim Thaçi.

Shefi i diplomacisë greke u takua në Ohër me homologun e tij maqedonas, Nikola Dimitrov, për të diskutuar sërish rreth çështjes së emrit.

Vizita e tij është vazhdë e kornizës së dialogut të vazhdueshëm mes dy zyrtarëve të lartë dhe përpjekjeve për kapërcimin e dallimeve mbi çështjen bllokuese të “Emrit”, por edhe avancimin e përgjithshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Përpara kësaj ndalese, Kotzias ishte në Beograd, ku deklaroi në një konferencë për shtyp se Athina nuk e ka njohur në mënyrë diplomatike Kosovën dhe nuk ka ndërmend ta bëjë diçka të tillë në të ardhmen.

Ai sqaroi vetëm se ajo që do të hapet në një moment të caktuar, sipas një marrëveshjeje të hershme nga qeveritë e mëparshme greke, është një Zyre Tregtare e Kosovës në Athinë, e cila nuk do të përbëjë një përfaqësim diplomatik.

Modifikuar më E Enjte, 12 Prill 2018 12:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!