Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Tuesday, 11 June 2019 18:17

Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të lenë mënjanë retorikën ekstremiste dhe të punojnë për një marrëveshje që përqendrohet në njohjen reciproke mes tyre.

Në një deklaratë me rastin e 20 vjetorit të përfundimit të operacionit të NATO-s që i dha fund spastrimit etnik në Kosovë, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Judd Deere tha:

“Prishtina dhe Beogradi duhet të dyfishojnë përpjekjet për të punuar drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të përqendruar në njohjen reciproke dhe të heqin menjëherë pengesat ndaj përparimit.”

“E vetmja rrugë për një të ardhme më të mirë është një dialog midis fqinjësh që të synojë normalizimin e marrëdhënieve dhe t’i hapë rrugën Serbisë dhe Kosovës të kenë vendin e tyre të ligjshëm brenda komunitetit euroatlantik,” tha zëdhënësi.

“Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë gjatë gjithë këtij procesi, por i takon Kosovës dhe Serbisë që të ndërmarrin hapat e ardhshëm,” thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë, e cila u bën thirrje Prishtinës dhe Beogradit të veprojnë tani e të mos ua lënë punën brezave të ardhshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Maliqi:Vendi digjet, mohikani i fundit i surrelit krihet!Të bashkohemi për t’i dhënë goditjen e fundit

Politikë

Maliqi:Vendi digjet, mohikani i fundit i surrelit krihet!Të bashkohemi për t’i dhënë goditjen e fundit

  Nga Lefter Maliqi Vendi digjet, mohikani i fundit i surrelit krihet. Gushti asnjë në punë, në këtë kohë kur po vdesin 6 persona në ditë nga covid, kur po infektohen nga...

Spahiu:Indeksi i Baselit i vë vulën, Shqipëria është kthyer në vend të pastrimit të parave

Politikë

Spahiu:Indeksi i Baselit i vë vulën, Shqipëria është kthyer në vend të pastrimit të parave

  Ish-deputeti i LSI, Përparim Spahiu, ka reaguar lidhur me indeksin e Baselit, ku thuhet se Shqipëria ështlë vendi i dytë me riskun më të lartë në Europë për pastrimin e...

PAA:Totalitarizmi, kërcënim real për Shqiperinë! Reagimi publik paqësor të jetë maksimal

Politikë

PAA:Totalitarizmi, kërcënim real për Shqiperinë! Reagimi publik paqësor të jetë maksimal

  Partia Agrare Ambientaliste ka dalë me një deklaratë, ku thuhet se totalitarizmi është një kërcënim real edhe për Shqipërinë, prandaj dhe reagimi popullor duhet të jetë maksimimal. Deklarata e PAA-së publikuar...