Të rinjtë shqiptarë arrestohen në aeroport, përdornin dokumente falso për kalimin e kufirit

Saturday, 07 September 2019 15:45

Autoritetet policore italiane në aeroportin e Ciampinos në Romë kanë vënë në pranga 5 të rinj shqiptarë të moshës nga 25- 30 vjeç.

Akuza ndaj tyre është zotërim e përdorim i dokumenteve të falsifikuara në kalimin e kufirit.

Ata kishin adoptuar mënyrën e njohur “swapping”, njohur si shkëmbim për të udhëtuar drejt një vendi jo Schengen me dokumente të falsifikuara.

Kjo mënyrë konsiston në blerjen e 2 biletave udhëtimi, një biletë për të udhëtuar drejt një vendi Schengen e një tjetër drejt një vendi jo të zonës Schengen.

Sapo kalonin kontrollin kufitar ajror me dokumentin e tyre origjinal që i lejonte të udhëtonte në zonën Schengen, ata dezertonin fluturimin e përdornin dokumente të falsifikuara për t'u imbarkuar drejt një vendi jo të zonës Schengen.

5 shqiptarët janë dënuar me 1 vit e gjysmë burg, por si persona pa precedent penal i është pezulluar dënimi, që në rast përsëritjeje do të jetë shumë më i rëndë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Politikë

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Ish- deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka thënë se përgjegjësit për vjedhjen në koncesionin e sterilizimit duhet të ndëshkohen. Kërpaçi i drejton disa pyetje qeverisë lidhur me masat që ishin marrë...

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Aktualitet

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Një 62-vjeçar nga Belgjika pritet të përgjigjet përpara gjykatës mbi akuzat për trafik dhe shfrytëzim prostitutash. Gjithçka nisi në vitin 2015, kur ai u njoh me prostitutën shqiptare E.R., 37 vjeç. Edhe...

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Aktualitet

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK,  ka regjistruar procedimin penal për një grup personash që akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!