Flamur dhe himn shqiptar? Kosova drejt ndryshimit të simboleve shtetërore. Paralajmërimi i kandidatit të VV-së

Tuesday, 08 October 2019 22:19

Me Albin Kurtin si kryeministër dhe me Vetëvendosjen në qeveri, mund të ketë edhe ndryshime të simboleve shtetërore në Kosovë.

I ftuar në Ora News, kandidati për deputet nga radhët e Vetëvendosjes, Hysamedin Feraj u shpreh ndër të tjera se, do të shkohet drejt vendosjes së simboleve shqiptare. 

 

Pjesë nga biseda në studio

 

Hysamedin Feraj: Shpresoj që do të shkohet drejt ndryshimit të simboleve që përfaqësojnë shtetin. 

Beti Njuma: Pra do të vendosni për ndryshimin e himnit, ndryshimin e flamurit?

Hysamedin Feraj: Unë nuk po them se ky do jetë ndër veprimet e para sepse nuk është më i ngutshmi, sepse ata de facto janë. Pra funksionojnë faktikisht simbolet kombëtare dhe formalisht në protokoll mbetet ajo.

Beti Njuma: Kjo do të thotë që do të vendosni simbolet shqiptare?

Hysamedin Feraj: Unë them se do të shkohet drejt vendosjes së simboleve shqiptare  sepse është një shtet që kanë luftuar shqiptarët dhe jo siç gënjen kushtetuta e Kosovës në preambulë për pavarësi në të cilët luftuan serbët, shqiptarët, romët etj., se serbët nuk kanë luftuar për pavarësinë e Kosovës.  E prandaj shqiptarëve i përket pavarësia dhe përfaqësimi simbolik.

Jo pak herë, vetë Albin Kurti, por edhe drejtues të tjetër të Vetëvendojes janë shprehur publikisht kundër simboleve shtetërore të Kosovës dhe në çdo manifestim të tyrin kanë dalë vetëm me flamurin kombëtar. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!