Kongresi Amerikan, letër Bashkimit Evropian: Liberalizoni vizat për Kosovën

E mërkurë, 09 October 2019 08:21

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të SHBA, Elliot Engel i është drejtuar me një letër Bashkimit Europian ku i kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën.

Pikërisht, kjo letër i është drejtuar Presidentit të Komisionit të BE-së, Presidentit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk dhe 28 krerëve të shteteve anëtarë.

Engel thekson se “Nëse qytetarët kosovarë trajtohen si çdo vend tjetër i Ballkanit, do të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen, por pamundësia për të dhënë liberalizimin e vizave tregon se BE po vepron me dy standade për popullin e Kosovës.”

Ai bën apel që liberalizimin i vizave për Kosovën të bëhet pa vonesa të mëtejshme. Letra i është dërguar krerëve të BE dhe vendeve anëtare në datën 4 tetor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Aktualitet

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Mediat fqinje kanë zbardhur emrat e dy shqiptarëve të arrestuar, nga policia italiane në San Salvo, pas megaoperacionit të kryer në Bari. Bëhet e ditur se shqiptarët e arrestuar janë Denis Bimi...

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Aktualitet

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Në banesë ndodhej vetëm nëna e tij me vajzën disa muajshe, ndërsa i ati ishte duke mbledhur kanoçe për të siguruar ushqim për 8 fëmijët e tij. Shkaqet e zjarrit...

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Aktualitet

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se nga super-aksioni policor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!