Vjosa Osmani e prerë: Serbia nuk mund të marrë diçka nga Kosova, në shkëmbim të njohjes!

Premte, 25 October 2019 19:43

“Serbia nuk mund të marrë diçka nga Kosova në shkëmbim të njohjes. Kosova nuk është në gjendje që të japë territor, apo vetë të shndërrohet në shtet jofunksional vetëm për të marrë njohjen nga Serbia, sepse pastaj shndërrohemi në një Bosnje të dytë”, kështu u shpreh kryetarja e LDK-së në Kosovë, Vjosa Osmani në një intervistë për “Zërin e Amerikës”.

Osmani ka risjellë në vëmendje vitin 2010 kur palët Serbi-Kosovë janë pajtuar për të dialoguar dhe se kusht ka qenë që të vijohet me hapa konkretë drejtë BE-së dhe jo që t’i merret diçka Kosovës.

Vjosa Osmani: Ajo çka përfiton Serbia janë hapat konkretë në rrugën drejt integrimit Evropian. Në qoftë se ne kthehemi në shtator të viti 2010 kur palët janë pajtuar për të bërë këtë dialog kërkesa ka qenë që të dyja palët të punojnë për normalizim raportesh dhe nëse bëjnë një gjë të tillë, për çdo hap pozitiv "do të shpërblehen" me hapa konkretë drejt integrimit Evropian dhe jo që Serbia të marrë diçka nga Kosova, por të marrë diçka nga BE. Kjo është mënyra e vetme për ta bindur Serbinë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pamje të frikshme/ Njerëz që shemben përtokë pa ndjenja, çfarë po ndodh me virusin vdekjeprurës (FOTO+VIDEO)

Globi

Pamje të frikshme/ Njerëz që shemben përtokë pa ndjenja, çfarë po ndodh me virusin vdekjeprurës (FOTO+VIDEO)

Mes alarmit te madh te krijuar per virusin vdekjeprures qe po shenon rritje te viktimave ne Kine, mediat kane shperndare edhe pamje shume te frikshme, teksa shihen njerez qe shemben...

Policia kap ‘mat’ brenda një makine 52-vjeçarin në Tiranë, po tentonte të…

Aktualitet

Policia kap ‘mat’ brenda një makine 52-vjeçarin në Tiranë, po tentonte të…

Tenton të vjedhë një mjet, arrestohet nga Policia 52-vjeçari. Nga shërbimet e Komisariatit Nr. 3, falë bashkëpunimit me qytetarët dhe reagimit të shpejtë u arrestua në flagrancë shtetasi D. H., 52...

Korçari i famshëm me një poezi për Lefterin dhe ...

Aktualitet

Korçari i famshëm me një poezi për Lefterin dhe ...

Pamjet ku kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla shikohet duke pirë kokainë kanë bërë xhiron e rrjetit këto ditë. Edhe korçari i famshëm Ilir Vrenozi i ka kushtuar një poezi Lefterit dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!