Thaçi dhe Mustafa , apo dy “aktorët” e politikës kosovare?!

Premte, 10 Prill 2020 16:21

Nga Skënder MULLIQI

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, merret më politikë bukur moti. Rolët e tija i ka përfekte.Deshtimët e shumta në politikëbërje gjatë këtyre viteve, po i aktron si të suksesshme.Dhe, kështu po vazhdon, pa ndryshuar asgjë.Nese fillon më mos aktru, si bëson më kush! I ndryshon deklaratat sa herë që i tekët, dhe atë punë e bënë sikur aktori kur delë në skenë. Sa herë e ndëgjuam deri më sot për liberalizim të vizave?!

Sa here e ndëgjuam së gjendja politike dhe ekonomike janë fortë të mira?Sa herë ka dëklaruar së marrveshjet e firmosura më Serbinë janë në dobi të vendit? Kështu ka dëklaruar më mentoren e tij, Edita Tahiri edhe për Fusnotën famoze!Mirë kan aktruar më Skender Hysenin dhe Isa Mustafën së Kosova , nuk humb asnjë pëllembë toke më Mal të Zi! Dhe, këtë dëm të madh që ju bë Kosovës, këta nuk e kan problem fare ,bashkë më ata deputetë që i ngritën gishtat lartë atë ditë në kuvend.

Gadi harrova lexues të ndëruar këtu ta përmendi edhe “Zajednicën” më kompetenca ekzekutive, po ashtu të firmosur nga këta aktorë të politikës.Dhe, vërtetë po të fillojnë neser për të ndryshuar rolët nuk do tu shkonte , dhe as nuk do tu kishte hije, dhe nuk do tu kishte besuar kush?!E tash po dëshirojnë më Serbisë më hy në pazare territoriale , së pak herifat e çetnikizmit serb kan marrë territore nga shqiptarët, duke e bërë Serbinë jo të madhe,por Super të Madhe, nga Pashallëku i Beogradit qe e kishin?!Dhe, për ta bërë faktike këtë punë, e rrëzuan qeverinë në kohë PANADEMIE, e të sapo formuar në emer të kauzave të rreme për antiamerikanizëm të Kurtit.

Nese dikush është antiamerikan në këtë vend, janë pikërisht këta dy përsona, të cilët nuk kan më çka të lavdërohen së punuan mirë , as në planin e mbrendshem as në planin e jashtëm. Po , punuan mirë për vete, familjët e tyre , dhe për të dëgjueshmit e tyre ,duke bërë pasuri përrallore jo legjitime . Si mund ta quajnë veten proamerikan , kur puna e tyre politike dhe praktike nuk përputhën më asgjë më konceptin politik më amerikanizëm? Për 20 vite qytetarët u ndëshen me fenomenet më negative të mundshme për një shoqëri. Me krim, korrupcion , nepotizëm , klientelizëm, hajni …Kësaj i thonë proamerikanizëm a? Jo zotëri të ndëruar ! Albin Kurti që nuk dua ta mbrojë , nuk e katandisi Kosovën në këtë gjendje së nuk ishte në pushtet .Kurti nuk ju solli varfërinë e skajshme dhe varferinë e shumicën në vend. Ju jeni protagonistët bashkë më këtë klasë politike të dësheushme.

U shpërfaqë aktrimi i juaj politikë, pa sinqeriteti, manipulimi, propaganda... Për ata jeni duke mbetur gjithnjë e më të izoluar…!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!